Wszystko o wystroju księdza i samego kościoła

Jak każdy z nas się już przekonał, że księża dysponują ogromnym wachlarzem specjalnych strojów na każdą uroczystość kościelną. Producent szat liturgicznych nie ma zatem łatwej roboty, ponieważ różnorodność oraz barwność produktów powodują, że nigdy się nie nudzą. Można sobie zadać pytanie, jaki jest cel tak różnorodnej garderoby osób duchownych? Po pierwsze strój pozwala określić rolę jaką pełni osoba duchowna. Jednak najistotniejszą rolą szat liturgicznych jest podkreślenie ważności danej liturgii.

Reklama

szaty księdzaKościół katolicki przez mnóstwo wieków kroczył przez różne stadia, nawet czasem dość krwawe. Jednak chciałbym skupić Waszą uwagę na ołtarze i na ich przemiany w czasie tylu stuleci. W okresie romańskim ołtarze były budowane nie tylko w prezbiterium (część w której ksiądz odprawia msze), ale również w nawach bocznych. Przeważnie zwykłe haftowane obrusy wystarczały do tego, aby właściwie przygotować taki ołtarz do przeprowadzenia modlitw lub mszy. Okresem godnym do przytoczenia jest renesans, gdzie wznoszono ołtarze baldachimowe. Zgodnie z charakterystyką i modą tego okresu, można przy takim ołtarzu odnaleźć sporo rzeźb oraz malowideł. Po drugim Soborze Watykańskim kapłani katoliccy wszystkie msze prowadzą twarzom do wiernych, podczas gdy w kościołach protestanckich, kapłani w dalszym ciągu odprawiają nabożeństwa tyłem do ludzi.

Możemy się również natkać na termin „welon” w kościele katolickim prawdopodobnie spotkamy się z dwiema całkiem różniącymi się definicjami. Pierwsza z nich dotyczy welonu, który należy do składu bielizny kielichowej. Jest to ostatnie zewnętrze okrycie kielicha i w większości wypadków jego kolor odpowiada danemu dniu liturgicznemu. Drugi termin dotyczy welonu liturgicznego. Dawniej welon liturgiczny zwany był tuwalnią, aczkolwiek jego zastosowanie nie zmieniło się od wieków. Duszpasterze lub diakoni stosują tego typu welona do przenoszenia monstrancji lub podczas posługi przy mitrze lub pastorale.

Księża rzymskokatoliccy ubierają różne kolorowe ubrania jak: ornaty czy kapy liturgiczne. Jednak garderoba każdego duszpasterza zawiera znacznie więcej rzeczy w rozmaitych kolorach. Bez wątpienia do nich zaliczyć trzeba stułę. Jest to specjalny rodzaj szala, który nakładany jest przy każdej czynności liturgicznej. Kolor stuły jest zawsze taki sam jak kolor kapy czy orantu. Istotną rzeczą jest, że kapłani ubierają stułę liturgiczną na szyję, a diakoni muszą przepasywać ją ukośnie z lewego ramienia do prawego biodra.

Stopka autorska: welon liturgiczny – http://www.urbanowiczhaft.pl/oferta/index.php?gid=20&subg=2&exd-markupId=3

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz