Wszystko o wyważaniu wentylatorów

Wiele firm, które posiadają na wyposażeniu maszyny przemysłowe, czasami nie jest w stanie samodzielnie wykonać naprawy jakiegoś elementu maszyny. Nie posiadają one odpowiedniego sprzętu do wykonania diagnostyki uszkodzonej maszyny, a także do jej remontu czy modernizacji.

Reklama

W takiej sytuacji można skorzystać z usług firmy, która posiada w swojej ofercie wykonanie remontów maszyn przemysłowych (np. Scanwir). Firmy te zajmują się między innymi profesjonalnym wyważaniem wirników i wentylatorów.

Niewyważenie jest najczęstszą przyczyną uszkodzeń maszyn wirujących. Często ma to miejsce w przypadku wentylatorów lub kół pasowych. Nietypowe siły odśrodkowe z powodu nierównomiernego rozkładu masy wytwarzają podczas obrotów duże drgania, które działają na całą konstrukcję maszyny. W związku z tym łożyska, uszczelki i sprzęgła ulegają przedwczesnemu zużyciu lub całkowitemu uszkodzeniu. Źle wyważone wentylatory mają słabszą wydajność oraz zużywają więcej prądu.
Przyczyn niewyważenia może być niestety na prawdę wiele. Są to między innymi:
– wady produkcyjne (odkształcenie przez siły odśrodkowe, wygięcia łopatek, pęknięcia łopatek, niewłaściwa powłoka malarska lub powleczenie, naprężenie po spawaniu wirnika),
– niewyważenie po naprawach (niewłaściwe ciężarki do wyważania, niewyważenie sprzęgła, niewłaściwa powłoka malarska lub powleczenie, łuszczenie się warstwy),
– błędy podczas montażu (wadliwy montaż łopatek osiowych, luźne lub krzywe osadzenie piasty, wypaczone osadzenie wału, niewyważenie koła pasowego),
– niewyważenie eksploatacyjne (gromadzenie się osadów na wirniku, lokalna korozja, odkształcenia pod wpływem ciepła, zużycie przez cząstki stałe).

Wyważanie wirnika wentylatora może zostać przeprowadzone na dwa sposoby.
Wykonuje się je poprzez statyczne wyważenie wirnika w łożysku własnej maszyny, które odbywa się w zakładzie u klienta. Można to przeprowadzić dzięki wykorzystaniu przenośnego sprzętu do wyważania i diagnostyki drganiowej. Przy pomocy tych urządzeń możemy wywarzać wirniki i wentylatory o różnych gabarytach. Sprzęt ten pozwala także na bezdemontażowe ocenienie stanu technicznego maszyny w trakcie jej normalnej eksploatacji.
Drugim sposobem jest dynamiczne wyważanie wirników w łożyskach własnych. Takie wyważanie można przeprowadzić z dużym powodzeniem zarówno na maszynach małych (wentylatory, dmuchawy), jak i na dużych (turbiny parowe, generatory o różnej mocy). W trakcie pracy maszyny łatwo wykryć niewyważenie, ponieważ drgania występują w takt obrotów wału. Rozwiązanie to polega na wyważeniu wirnika w stanie zamontowanym.

Wybierając firmę oferującą usługi z zakresu diagnostyki maszyn przemysłowych, ich remontów oraz modernizacji, warto zwrócić uwagę, czy dysponuje ona profesjonalnym sprzętem, najwyższej jakości. Najlepiej wybrać firmę, która może pochwalić się dobrą renomą oraz bogatym doświadczeniem (np. firma Scanwir ze Szczecina) zdobytym na terenie całego kraju. Firma ta powinna wspierać swoją wiedzą nie tylko właścicieli firm czy zakłady produkcyjne, ale także prywatne osoby, co będzie świadczyć o jej wszechstronności w rozwiązywaniu najróżniejszych problemów.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz