Wybieramy uczelnię biznesową

Wybór uczelni i kierunku studiów to decyzja bardzo ważna i jednocześnie niełatwa. Zwłaszcza dla osób, które nie mają sprecyzowanego pomysłu, co zamierzają robić po maturze. Warto wtedy zastanowić się poważnie, przeanalizować swoje predyspozycje i skonfrontować z ofertami uczelni.

Reklama

W dzisiejszym świecie, gdy rynek pracy jest trudny i wymagający, a kluczowymi cechami, jakie pomagają się w nim odnaleźć, są samodzielność i przedsiębiorczość. Można też zauważyć, że coraz więcej młodych osób stawia na niezależność od pracodawcy i działanie na własny rachunek. Chcą założyć własną firmę, w której będą mogli wprowadzić swoje zasady i prowadzić ją według własnego pomysłu.

Aby móc w ten sposób pokierować swoją przyszłością, warto zainteresować się renomowana uczelnią biznesową, gdyż taka właśnie szkoła najlepiej przygotowuje swoich studentów do pokonywania kolejnych stopni kariery. Dostępne na nich studia uczą zasad funkcjonowania różnego rodzaju przedsiębiorstw, zasad panujących na wciąż rozwijającym się rynku, jak i rozumienia procesów gospodarczych, zjawisk biznesowych i społecznych oraz wnikliwej ich analizy i interpretacji.

Uczelnie biznesowe oferują szereg atrakcyjnych kierunków, pozwalających studentom i absolwentom sprawnie poruszać się w meandrach biznesu. Poza tradycyjnymi kierunkami w tej dziedzinie, jakimi są zarządzanie, marketing, administracja, ekonomia, logistyka czy też finanse i bankowość proponują również studia z obszarów, takich jak politologia, stosunki międzynarodowe, turystyka i rekreacja, psychologia w biznesie, bezpieczeństwo wewnętrzne.

Studia polegające na ciągłej nauce teorii, która nie znajduje zastosowania w rzeczywistości, odchodzą powoli do lamusa. Nowoczesne uczelnie biznesowe stawiają nie tylko na wiedzę teoretyczną, ale również na zdobywanie umiejętności praktycznych, które zaowocują w przyszłości podczas zawodowych zmagań. Programy studiów konstruowane są tak, aby umożliwiły studentom planowanie kariery zawodowej, rozwijanie ważnych umiejętności, takich jak kreatywne i krytyczne myślenie, komunikacja interpersonalna, koordynacja projektów czy identyfikacja i analiza danych.

Przeglądając oferty warto więc zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

  • Czy uczelnia kładzie nacisk na zdobywanie umiejętności praktycznych? Studia nowej generacji nie ograniczają się do teorii. Najważniejsza jest przydatna wiedza praktyczna, którą można wykorzystać w przyszłości. Taką możliwość gwarantują zajęcia prowadzone w formie warsztatów i case studies, podczas których analizowane są autentyczne sytuacje biznesowe.
  • Czy uczelnia ułatwia uzyskanie międzynarodowych certyfikatów umiejętności (biznesowych, językowych, komputerowych itd.)? Każdy taki certyfikat ułatwia nam zrobienie kariery.
  • Czy uczelnia zajmuje dobre miejsce w rankingach szkół wyższych? Warto bowiem wybrać renomowaną uczelnię, której ukończenie i dyplom otworzą nam drzwi do rynku pracy.
  • Czy uczelnia współpracuje z uczelniami zagranicznymi i umożliwia studentom wyjazdy na praktyki i staże zagraniczne? Warto zainteresować się wymianami studenckimi i możliwością wyjechania na semestr lub rok za granicę, poznać tamtejsze realia i zdobyć dodatkowe umiejętności oraz kwalifikacje zawodowe.
  • Czy programy studiów powstają  opierają się również na konsultacjach z przedstawicielami poszczególnych branż biznesowych? Rozwiązanie to pozwala przekazywać studentom wiedzę, która najlepiej odzwierciedlała realia panujące w gospodarce i na rynku pracy.
  • Czy uczelnia posiada Biuro Karier oraz Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości? Ich zadaniem jest organizacja dodatkowych szkoleń i warsztatów dla studentów oraz pośrednictwo między firmami i studentami, umożliwiające odbycie staży i praktyk.

Wybór kierunku studiów na uczelni biznesowej jest niewątpliwie dobrą inwestycją, która umożliwi rozwój zawodowy i rozpoczęcie kariery. Wyższe szkoły o profilu biznesowym oferują również elastyczność, zarówno w systemie opłat czesnego, jak i planach zajęć, które umożliwiają połączenie studiów z pracą zawodową. Tutaj praca i studia nie wykluczają się nawzajem, tylko uzupełniają.

Stopka autorska: www.wsb.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz