Wybór nagrobka dla bliskiej osoby

Wybór nagrobka nie należy do najłatwiejszych zadań. Wiele rodzin zawsze ma z tym problem. W tym artykule postaram się pomóc i wyjaśnić parę istotnych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze pomnika granitowego, mającego na celu uwiecznienie pamięci o bliskiej nam osobie.

Reklama

nagrobek

Ludzie zwracają uwagę przede wszystkim na kolor granitu z jakiego wykonany jest pomnik, jego wzór oraz cenę. Natomiast zapominają o kierowaniu się zdrowym rozsądkiem. Jeżeli mieszkamy w dużej miejscowości mamy większy wybór kamieniarzy zajmujących się produkcją i sprzedażą nagrobków, więc skorzystajmy z tego.

Dowiedzmy się kiedy firma powstała, często firmy długo istniejące na rynku szczycą się tym i informacja o tym widnieje na wizytówkach. Im dłużej firma jest na rynku tym ma większe doświadczenie i możemy liczyć na wykonanie np nietypowego nagrobka wedle życzenia. Kto prowadzi firmę, czy kamieniarz z powołania, czy nastawiony na zarabianie. Popytajmy ludzi, na pewno o każdym z nich krążą jakieś lepsze lub gorsze opinie. Przede wszystkim przejdźmy się po cmentarzu i popatrzmy na nagrobki, które nam przypadną do gustu, często są na nich naklejki firmy, która dany pomnik wykonała. Gdy już zdecydujemy się do którego kamieniarza najlepiej się udać o wycenę i przedstawienie oferty sprawdźmy z jakiej grubości wykonana jest nakrywa, ścianka i krawężniki bowiem często można spotkać kamieniarzy, którzy rzekomo oferują najtańsze nagrobki na rynku, no cóż, robiąc elementy grubości 3cm to nic trudnego lecz taka praktyka jest w tym zawodzie niedozwolona!

Rozumiem zrobić parapet wewnętrzny do domu o takiej grubości ale nie nagrobki ! Pomnik jest narażony na mróz, wiatr i działalność człowieka dlatego też np gdy ktoś oprze się o taki nagrobek zrobiony z elementów grubości 3cm może go w bardzo prosty sposób zniszczyć, oczywiście nieumyślnie. Prawdziwi kamieniarze wykonują nagrobki nie po najniższy cenach, a najwyższej jakości z elementami nie cieńszymi niż 5cm. I takich należy szukać.

Wielkości nagrobków i ceny zależą nie tylko od już wymienionych przeze mnie rzeczy ale także o dziwo od regionu w jakim są sprzedawane, np nagrobki w Szczecinie są tańsze i mniejsze niż te robione w Warszawie. Kupując w stolicy najlepiej udać się kilkadziesiąt kilometrów poza nią i kupić niekiedy o połowę taniej. I tak większość firm kamieniarskich oferuje transport średnio do 100km gratis. Jeżeli chodzi o kolor to musimy pamiętać o podstawowej zasadzie, im ciemniejszy granit tym droższy i cięższy w utrzymaniu czystości. Do najtańszych należą jasne chińskie granity, takie jak „biały piękny”, czy „brąz królewski”, co nie znaczy, że są najgorsze.

Stopka autorska: nagrobki w Szczecinie – http://madonski.pl/nagrobki_szczecin.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.7/10 (liczba ocen: 13)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz