Wybór projektu domu jednorodzinnego

Planując budowę domu, chyba najwięcej emocji wzbudza w nas wybór upragnionego projektu przyszłego lokum. Choć obecnie dostępnych są tysiące projektów, niezwykle trudno jest znaleźć ten, odpowiadający naszym indywidualnym potrzebom oraz gustom. Wobec tego pragnę zwrócić Państwa uwagę na rzeczy, które być może będą pomocne przy jego wyborze, aby staropolskie przysłowie, które brzmi:

Reklama

„Gdy dom wymurujesz, na rok pierwszy najmij nieprzyjacielowi, na drugi od serca przyjacielowi, na trzeci sam mieszkaj dopiero.
nie musiało być odniesieniem do naszego nowego domu”

Na wstępie proponuję określić nasze typowe preferencje w stosunku do projektowanej przestrzeni mieszkalnej. Dobrze jest zaplanować min. jak duży chcemy mieć salon, jaką chcemy kuchnię (zamkniętą, otwartą, oddzieloną ścianką), ile chcemy pokoi, jak dużą chcemy mieć łazienkę (bądź łazienki). Ważne, aby ustalić strefy domu, które będą oddzielać strefę prywatną od strefy dla gości. I tu istotne jest, aby nasi goście mieli dostęp do wc, gdzie nie będzie naszych rzeczy osobistych, a te spokojnie mogą znajdować w drugiej łazience. Należy także zwrócić uwagę na ilość pomieszczeń gospodarczych i ich przeznaczenie. Tu spore znaczenie ma rodzaj zastosowanego pieca (w przypadku braku dostępu do sieci ciepłowniczej). Na przykład, jeżeli decydujemy się na piec zasilany paliwem stałym, musimy liczyć się z dodatkowym pomieszczeniem na opał. W przypadku pieca gazowego, możemy zrezygnować z takiego pomieszczenia na rzecz np. domowej pralni. Następnie należy zastanowić się czy dom ma być z garażem, a jeżeli tak, to jedno czy dwu stanowiskowym. Na końcu proponuję ustalić, czy chcemy w jakiś sposób wykorzystywać tzw. „stryszek” naszego domu, czyli przestrzeń znajdującą się tuż pod dachem, zazwyczaj nieocieploną i nieogrzewaną. Należy także zwrócić uwagę na ilość, wielkość i kształt okien, które będą stanowiły istotny element budynku oraz ewentualne tarasy i balkony, które nie tylko dodają lekkości bryle budynku, ale także będą użytkowane przez jego mieszkańców.

projekty domów jednorodzinnychKiedy wszystkie wyżej wymienione elementy zostaną już ustalone, zaczynają się poszukiwania projektu. Najłatwiej jest szukać projektów poprzez strony internetowe biur projektowych lub współpracujących z nimi agencji nieruchomości. Posiadają one wyszukiwarki, w których łatwo można określić ogólne preferencje, jakim ma odpowiadać planowany budynek. Jeżeli zaś nie mamy możliwości korzystania z Internetu, dostępne są również drukowane katalogi, pozwalające zapoznać się z aktualną ofertą takich biur. Bardziej ryzykowną alternatywą jest zlecenie narysowania projektu indywidualnego firmie projektowej. Jednakże jest to rozwiązanie bardziej kosztowne, aniżeli zakup standardowego projektu. Przeciętny projekt domu dla 4 osób kosztuje ok. 2000-2500 zł, natomiast koszt indywidualnego projektu budynku jednorodzinnego wynosi średnio 40-80 zł za metr kwadratowy. Ponadto zaletą gotowego projektu jest jego powtarzalność, wobec czego można zobaczyć taki dom w terenie, a nawet obejrzeć jego wnętrze. Gotowe realizacje domów wg wybranego projektu można znaleźć często na stronach biur nieruchomości. Można w ten sposób zweryfikować czy jest to dom, jakiego szukamy. Natomiast bardzo ostrożnie należy podchodzić do nowych projektów oraz projektów wykonywanych na zamówienie. Często dopiero po realizacji inwestycji można zauważyć elementy, których nie chcielibyśmy mieć w naszym domu. Do takich elementów należą np. zbyt niski strop pod schodami wewnętrznymi, gdzie zaplanowano małą łazienkę, zlokalizowanie otworu drzwi wewnętrznych w miejscu, gdzie nie będą funkcjonalne (np. ze względu na montaż stelażu sufitowego pod bramę garażową), zaplanowanie balkonu nad stropem parteru (możliwe przemarzanie), okna niemożliwe do wykonania (np. zbyt duże łuki – tu warto jest wcześniej sprawdzić, czy określony producent jest w stanie wykonać funkcjonalne okna w danym łuku), a nawet brak zaprojektowanych schodów z tarasu zewnętrznego, który jak się okazuje jest zbyt wysoko względem poziomu gruntu. Także proponowane instalacje: wodociągowo-kanalizacyjna, elektryczna, wentylacyjna, ogrzewanie warto zweryfikować z naszymi oczekiwaniami i własna koncepcją, co ociera się już o projektowanie wnętrza domu. Czyli np. co i gdzie ma świecić, jakie chcemy mieć sanitariaty i gdzie chcemy je umiejscowić, czy planujemy jakieś inne źródła energii (np. panele słoneczne).

Warto także zaznaczyć, że gotowe projekty domów (najczęściej nowe, ale nie tylko) mogą zawierać błędy. Należy więc wcześniej przejrzeć taki projekt i przeliczyć np. powierzchnie, sprawdzić jego zawartość zgodnie ze spisem treści, jakość rysunków, a ewentualne wątpliwości natychmiast wyjaśnić z biurem, z którego nabyliśmy projekt. Biuro takie ma obowiązek przesłać nam poprawiony, kompletny projekt. Pamiętajmy, że każdy błąd w projekcie może spowodować problem z otrzymaniem pozwoleniem na budowę lub trudności na etapie realizacji inwestycji. Mając na uwadze powyższe, zachęcam do czytania forów internetowych pod kątem budowy danego budynku na podstawie tego samego projektu. Niekiedy można już na wstępie dowiedzieć się o ewentualnych utrudnieniach w jego realizacji, a także porównać rozwiązania technologiczne zastosowane w projekcie z własną koncepcją, a także można poczytać opinie różnych ludzi na temat określonego projektu. Aby znaleźć właściwy dla siebie projekt, nie można lekceważyć żadnych kwestii. Dlatego też proponuję, aby do tego tematu podejść z należytą starannością, aby nie żałować realizacji zaplanowanej inwestycji.

Stopka autorska: meritum-nieruchomosci.pl – Meritum

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz