Jak wybierać projekt domu?

Jest kilka punktów, które należy uwzględnić koniecznie przeglądając projekty domów parterowych (piętrowych zresztą też). Jeśli zostaną pominięte, może się okazać, że dom będzie albo za mały, albo za drogi, albo w ogóle niedopasowany do potrzeb.

Reklama

projekt domuNajlepiej zacząć od określenia liczby pomieszczeń. Każdy, kogo interesują projekty domów parterowych powinien zastanowić się, ile pokoi będzie potrzebował. I dlaczego liczba ta może w przyszłości ulec zmianie.

Trzy punkty, o których trzeba pamiętać

Po pierwsze więc dobrze jest oszacować, ilu będzie domowników. Jeśli na przykład ktoś ma rodzinę czteroosobową, powinien założyć, że potrzebne mu będą co najmniej trzy sypialnie. W przypadku rodziny większej warto dodać kolejne.

Po drugie, oprócz sypialni potrzebny będzie pokój dzienny. Dobrze jest też uwzględnić osobne pomieszczenie do jedzenia – jadalnię, która będzie częściowo połączona z kuchnią. Oprócz niej samą kuchnię.

Po trzecie, dodać do tego ewentualne pokoje dodatkowe. Przykładem może być gabinet do pracy, biblioteczka czy pokój gościnny, na wypadek, gdyby z niezapowiedzianą wizytą zjawili się teściowie.

W sumie więc w przypadku czteroosobowej rodziny potrzebnych będzie co najmniej siedem pomieszczeń. Plus łazienki, naturalnie. Warto o tym pamiętać, wybierając projekty domów parterowych.

Powierzchnia do przeliczenia

Kto wie, ile pomieszczeń powinien mieć jego wymarzony dom, powinien zająć się ustaleniem jego powierzchni. To nie jest prosta sprawa. Łatwo można przestrzelić, niedoszacowując albo przeszacowując własne potrzeby.

Od czego zacząć? Można posłużyć się standardowymi miarami. Przykładowo, normy wskazują, że na jedną osobę powinno przypadać co najmniej 10 m2 powierzchni. Czteroosobowa rodzina będzie więc potrzebowała jej około 50 m2.

Trochę mało, prawda? Lepiej więc spróbować inaczej. Załóżmy, że wybieramy wariant z siedmioma pokojami plus łazienki. Każda z sypialni może mieć około 10 m2. Salon mniej więcej 15 m2, a jadalnia kolejnych 10 m2. Podobnie w przypadku kuchni. W sumie daje to, z grubsza licząc, około 85 m2. Po dodaniu łazienki i przedpokojów powinno wyjść w przybliżeniu 100 m2.

Taki dom powinien z powodzeniem wystarczyć czteroosobowej rodzinie. Kto chce więcej, niech dodaje. Ale też pamięta, że im większy dom, tym droższa budowa. Po przekroczeniu pewnej granicy rosną także koszty konstrukcyjne wynikające z większych wymagań inżynieryjnych. Lepiej więc mierzyć siły na zamiary.

Wygląd zewnętrzny też się liczy

Czy to wszystko, o czym powinni pamiętać wybierający projekty domów parterowych? Zdecydowanie nie! Ważny jest przecież także wygląd budynku. Można bowiem wybrać dom, który będzie prostą kostką, a można sięgnąć po projekt znacznie bardziej wyrafinowany.
Tutaj wszystko zależy od indywidualnego gustu. Warto jednak pamiętać o tym, że domy nie stają w próżni. Jeśli na przykład działka jest ciasna, trzeba wybrać taki projekt, który jej nie przytłoczy. I będzie spełniał wymagania stawiane przez przepisy.

Dobrze też dostosować dom wyglądem do otoczenia. Jeśli wokół stoją domy proste i nowoczesne, taki projekt dobrze wpisze się w sąsiedztwo. Szlachecki dworek natomiast będzie zgrzytliwym dysonansem.

W wielu krajach parametry, jakimi powinny charakteryzować się domy dokładnie określa plan zagospodarowania przestrzennego. Może się więc zdarzyć, że jedyną opcją będą projekty domów parterowych o nowoczesnej bryle. Lub przeciwnie, że urząd nie wyda zgody na budowę niczego innego niż tradycyjny dom piętrowy o skośnym dachu.

W Polsce aż takich ograniczeń nie ma. Ostateczna decyzja i tak zależy od inwestora. Ten powinien zawsze wyważyć argumenty za utrzymaniem własnej indywidualności i potrzebą zachowania ładu przestrzennego okolicy.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz