Wycieki paliwa i oleju, a zabezpieczenia chemoodporne

ziemiaW dzisiejszych czasach ochrona środowiska stała się kluczową sprawą dla wielu Państw i organizacji pozarządowych. Przyszłość naszej planety stała się priorytetem, który realizowany jest poprzez coraz bardziej wyśrubowane normy ochrony środowiska oraz wymogi, które stawiane są przed firmami zajmującymi się produkcją paliw oraz energii. Firmy te muszą coraz więcej inwestować w różnego typu zabezpieczenia aktywne i pasywne, które mają na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji chemicznych do otoczenia. Do grona tego typu zabezpieczeń należą choćby zabezpieczenia chemoodporne stosowane w przemyśle rafineryjnym, które można spotkać w bazach paliw, na torowiskach gdzie przeładowywane są paliwa oraz inne szkodliwe substancje chemiczne.

Reklama

Zabezpieczenia te realizowane są w postaci paneli zabezpieczających, które określa się także miane podtorzy, a ich głównym zadaniem jest odseparowanie podłoża od ewentualnych wycieków paliwa, czy też oleju. Podtorza wykonane są zazwyczaj z wysokiej jakości blach aluminiowych, które skutecznie izolują substancje chemiczne magazynując je w specjalnych rynnach. Dodatkowo panele zabezpieczające
montowane są na wybetonowane podłoże, co ma zwiększyć skuteczność tego zabezpieczenia, w przypadku bardziej poważnych wycieków. Wszystkie elementy, z jakich wykonane są podtorza muszą spełniać bardzo restrykcyjne normy, które zagwarantują że będą one spełniać swoje funkcje przez długie lata, chroniąc środowisko naturalne przed skażeniem, jakie mogą spowodować wycieki paliwa oraz oleju.

Wycieki substancji chemicznych mogą występować również w innych instalacjach chemicznych, dlatego oprócz zabezpieczeń torowisk oraz innych miejsc, którymi transportowane są paliwa oraz oleje, równie ważne jest zabezpieczenie samych instalacji, przed uszkodzeniami, które mogą wynikać z korozji oraz innego typu uszkodzeń. Dlatego obok podtorzy stosuje się również profilaktyczne zabezpieczenia w postaci preparatów antykorozyjnych oraz laminowania najbardziej newralgicznych powierzchni, co ma zabezpieczyć je przed działaniem czynników zewnętrznych. Dodatkowo w bazach paliw stosuje się również zabezpieczeniach chemoodporne w postaci podwójnego dna zbiornika, którego celem jest izolacja paliwa lub oleju napędowego od podłoża w przypadku uszkodzenia pierwszego dna zbiornika.

Jak widać zabezpieczenia chemoodporne to pierwszy krok do ochrony środowiska naturalnego przed wyciekami paliwa oraz oleju, który mogą spowodować trwałą degradacje terenu.

Stopka autorska: wycieki paliwa – http://www.ember.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz