Wydruki małe i duże

raster drukarskiDomowa drukarka atramentowa jest doskonała do standardowych zastosowań… domowych 🙂 Z powodzeniem można przy jej użyciu przenieść na papier swoje CV, referat na polski, czy mapkę dojazdu. Realizacja bardziej zaawansowanych prac bywa jednak karkołomnym zadaniem… kiedy więc warto iść do profesjonalistów? Czy zamówienie usługi druku w zakładzie poligraficznym czy punkcie ksero, zawsze wyjdzie nam drożej niż  w domu?

Wbrew pozorom, nawet standardowe zastosowanie domowych drukarek może się okazać nieekonomiczne. Wszystko przez wysokie ceny tuszów, na których producenci chcą zarabiać sute prowizje, ale istotnym jest tutaj też fakt, że same urządzenia domowe nie są przystosowane do intensywnej pracy.

Rozpatrzmy 3 przypadki, kiedy warto rozważyć usługę w profesjonalnej drukarni, punkcie ksero, czy zakładzie fotograficznym, zamiast męczyć się w domu i narażać na niską jakość uzyskanego efektu na papierze.

Wywoływanie zdjęć

Wciąż spotykam osoby, które próbują przekonać samych siebie do zakupu drogiej drukarki, na której chcą później przygotowywać wydruki swoich zdjęć. Krótko mówiąc – poza szczególnymi przypadkami – to bez sensu!
Dobra drukarka, na której wydrukujemy zdjęcia bez marginesów (białej ramki)  to dziś koszt przynajmniej 300-600 zł, a pakiet oryginalnych tuszów – niekiedy drugie tyle! Do tego dochodzi też koszt papieru fotograficznego, o którym mało kto w ogóle pamięta (wydruki zdjęć na papierze ksero nie dadzą dobrego efektu).

Koszty samego tuszu (który przy zdjęciach kończy się wprost błyskawicznie!) można zmniejszyć stosując zamienniki lub regenerując pojemniki, ale to za każdym razem wiąże się z ryzykiem odmówienia pracy urządzenia (producenci bronią się przed stosowaniem niemarkowych tuszów stosując zabezpieczenia elektroniczne). Sama jakość tuszu też bywa różna i niemożliwa do oceny przy samym zakupie – częstokroć okazuje się że tusz z zamiennika jest doskonały do drukowania tekstu, ale przy zdjęciach rozlewa się na papierze.

Zamiast bawić się samodzielne wydruki, lepiej rozejrzeć się w okolicznych zakładach foto – technologia pozwala dziś na wywołanie zdjęć cyfrowych w ciągu 1-2 godzin (czas de facto podobny do tego jaki poświęcimy na przygotowanie własnych wydruków!) a sumaryczne koszty będą znacząco niższe.

Wydruki w dużym formacie

Marzeniem sporej części amatorów fotografii jest przeniesienie swoich najlepszych zdjęć na papier. I znów – zabawy z domową drukarką wygenerują nam duże koszty, ale też sama wielkość będzie ograniczona do maks. formatu A4.

Co jednak zrobić, gdybyśmy chcieli nasz ulubiony górski widok powiesić na ścianie salonu? Zajęcie ściany i efektowna ekspozycja zdjęcia mogą wymagać większego, dużo większego formatu. Tutaj z pomocą przychodzą nam profesjonalne drukarnie, standardowo realizujące druk wielkoformatowy – gdzie bez problemu zrobimy nawet pojedynczą sztukę. Wykonanie wydruku w formacie np. 200×300 cm nie będzie żadnym problemem, a efekt po zamknięciu w szklanej antyramie zachwyci wszystkich (o ile samo zdjęcie faktycznie było dobre ;).

Pomyśl też, że wydruk wielkoformatowy to pomysł na nieszablonowy prezent na wyjątkową okazję! Indywidualnie wybrane zdjęcie w dużym formacie, to przecież coś czego nie da się kupić w hipermarkecie, ani prezentowych butikach…

Prace dyplomowe

Uwielbiamy zajeżdżać nasze drukarki, pchając na nie 200-stronnicowe prace licencjackie czy magisterskie. Najlepiej od razu w 3 kopiach 🙂 Jeśli nasze urządzenie nie jest szybkie (normalnym jest, że drukarka drukować może 1 stronę w ciągu 30 sekund) , możemy ślęczeć nad wydrukiem kilka godzin (przecież papier może się zaciąć, albo skończyć :).

Zamiast bawić się w domową małą poligrafię, lepiej nagrać pracę na CD i zanieść do drukarni lub punktu ksero, gdzie często istnieją dedykowane usługi tego typu wydruków. Zrobią je szybko, bezbłędnie i w finalnie niższej cenie niż koszt tuszu, papieru, prądu i zużycia domowej drukarki. Nie wierzysz – policz sam!

domowa drukarka

My, Polacy, uwielbiamy robić wszystko sami. Warto jednak czasem policzyć czy ma to sens ekonomiczny i czasowy. Przenosząc tekst i grafiki na papier, w niestandardowych przypadkach, drukując w dużej objętości lub wielkim formacie, nie ma sensu zabawa z domową drukarką. Lepiej wtedy zdać się na pomoc profesjonalistów, którzy zrealizują nasz cel szybko i paradoksalnie taniej niż samodzielne próby.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz