Wyjazd do Macedonii – o czym pamiętać?

Bałkany to kilka państw leżących nieco ponad tysiąc kilometrów od Polski. Są one równocześnie niesamowicie piękne i tanie w podróżowaniu jednak mimo wszystko Polacy niechętnie wybierają się w tamte strony. Pewnie główną przyczyną są wspomnienia z wojny w byłej Jugosławii. Jednak bądźmy spokojni – możemy śmiało wybierać się w te piękne rejony.

MacedoniaSzczególnie warta polecenia jest podróż do Macedonii. Pierwszą rzeczą o której powinniśmy pamiętać to konieczność wcześniejszego przygotowania wyjazdu. Jeśli interesuje nas przelot – warto zbadać jak najtaniej dolecieć do Skopje. Autokarem dojedziemy z wielu miast w Polsce do tego pięknego kraju – przewóz raz w tygodniu oferuje podkarpacka firma Adamis Tours. Jeśli wybieramy się autem – koniecznie pamiętajmy o zielonej karcie oraz o zakupie winiet na terenie państw przez które będziemy przejeżdżać.

Warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne. Choć zawsze mamy nadzieję, że nic złego nam się nie przydarzy to lepiej jest się zabezpieczyć na taką ewentualność. Sama podróż trwa mniej więcej dobę (samolotem oczywiście o wiele krócej) wypadało by więc przygotować również odpowiedni prowiant. Dotarcie na miejsce to obecnie nie problem – wystarczy dowód osobisty, nie musimy posiadać paszportu.

W Macedonii bez problemów znajdziemy miejsca hotelowe – szczególnie w miastach turystycznych takich jak Ochryda czy Struga. Ceny? Od kilku euro za osobę wzwyż. Ceny w restauracjach są niższe niż u nas – podobnie jak te w sklepach. Zadowoleni będą palacze – paczka papierosów kosztuje około 5 złotych. Litr domowej rakii jesteśmy w stanie kupić za kilkanaście złotych a lokalne wino to wydatek już od kilku złotych za butelkę! Bardzo sympatyczni ludzie, niesamowite widoki. Zdecydowanie warto tam pojechać!

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.3/10 (liczba ocen: 3)


komentarze 2

 1. avatar

  Właśnie się wybierałam i nie pomyślałam o ubezpieczeniu. Dzięki.!

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. avatar

  Byłam w maju w Macedonii – polecam odwiedzić miasto Ohryd nad jeziorem Ohrydzkim.

  VA:F [1.9.18_1163]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz