Wymiana podłogi na drewnianą

Wraz z rozwojem branży deweloperskiej i wzrostem sprzedaży mieszkań w stanie surowym, ich właściciele zostali postawieni przed trudnym wyborem materiałów wykończeniowych do swoich mieszkań. Podstawą każdego pomieszczenia jest podłoga – w tym artykule poruszony zostanie temat podłóg drewnianych. W ostatnich latach zanotowano lawinowy wzrost sprzedaży parkietów, paneli i mozaik.

Reklama

Parkiet, panele czy pełne drewno?

podłoga drewniana

Rozważając wybór podłogi należy wziąć pod uwagę wiele czynników:

  • aranżację wnętrza
  • stosunek ceny do jakości (trwałości)
  • jaki typ ogrzewania mamy w mieszkaniu
  • podatność danej podłogi na renowację (np. cyklinowanie)

Każdy projektant wnętrz będzie starał się doradzić inny typ podłogi – zazwyczaj kierują się własnymi doświadczeniami i pomysłem na aranżację. Jednak jest kilka podstawowych zasad, których należy się trzymać. Przede wszystkim nie wybieramy grabu czy buku gdy posiadamy ogrzewanie podłogowe. Do tak ogrzewanych pomieszczeń najlepiej nadają się gatunki egzotyczne (w większości bardzo twarde). Często poleca się również deskę barlinecką.

Natomiast jeśli chodzi o stosunek ceny do trwałości – tutaj królują podłogi z drewna krajowego. Każda podłoga wymaga pielęgnacji, jednak klasyczne są najtańsze w utrzymaniu i zakupie.

Jeśli chodzi o wybór układu podłogi – lite drewno jest najdroższym rozwiązaniem, jednak pozwala nadać pomieszczeniu wyjątkowy charakter (brak widocznych klepek powoduje nie występowanie ‚wzorzystości’, co daje możliwość wręcz dowolnej aranżacji pomieszczenia).

Parkiety słyną z tego, że są podłogami wiecznie modnymi. Nie bez znaczenia jest również to, że ich cena w porównaniu do podłogi z litego drewna jest znacznie niższa. Dotyczy to również renowacji parkietu, ponieważ jego cyklinowanie jest dużo tańsze.

O czym jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Wbrew niektórym opiniom podłogi drewniane są przyjazne alergikom. Dobrze zaimpregnowane i polakierowane drewno nie uczuli nikogo, a nawet może pomóc niektórym alergikom. Otóż podłoga drewniana, w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych, może zostać pokryta środkami, które zapobiegają przyleganiu znacznych ilości kurzu. Pozwala to zachować czystość w pomieszczeniu.

Ze względu na właściwości mechaniczne drewna warto wszystkie meble wyposażyć w ‚stopki’ wykonane z miękkiego materiału, które uchronią podłogę przed porysowaniem w trakcie np. przesuwania mebli.

W trakcie zakupu podłogi ostateczną decyzję warto skonsultować ze specjalistą pracującym w wybranym sklepie – porada fachowca może znacznie ułatwić decyzję i uchronić przed wyborem niewłaściwej podłogi.

Stopka autorska: podłogi drewniane – http://www.parkiety-klonex.pl/index.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 5)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz