Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania?

Wynajmowanie mieszkania może okazać się nie lada problemem. Wiadomo, często kiedy nadarzy się okazja chcemy koniecznie z niej skorzystać i zapominamy wtedy o czyhających niebezpieczeństwach. Znane są przypadki, kiedy osoba która wynajęła mieszkanie, po otrzymaniu kluczy i zapłaceniu zaliczki udała się do niego, a tam zastała prawowitego lokatora! Co więc należy zrobić, aby mieć pewność że nie zostaniemy oszukani?

Reklama

mieszkaniaPrzede wszystkim należy sporządzić protokół, po wcześniejszym dokładnym obejrzeniu mieszkania. Dobrym zwyczajem jest zrobienie zdjęć, aby udokumentować stan mieszkania. W sporządzonym protokole notujemy wyposażenie mieszkania takie jak lodówka, pralka, meble oraz inne. Po przygotowaniu takiego dokumentu, pozostaje nam podpisanie umowy najmu. Jeśli nie jesteśmy pewni co do prawidłowości podpisywanego dokumentu, warto udać się do kancelarii prawnej, która oferuje porady prawne. Warszawa oraz Kraków to miejscowości, w których tego typu usługi są najdroższe, jednakże nie powinny one przekraczać kilkuset złotych za rzetelną poradę prawną. Oczywiście w mniejszych miastach będzie dużo taniej. Bardzo często wystarczy konsultacja ze studentem prawa, jeśli oczywiście mamy taką możliwość.

Warto wiedzieć co powinno znaleźć się w umowie najmu, przede wszystkim umieszczamy tam dane dotyczące metrażu mieszkania, czasu w którym będziemy z niego korzystać oraz informację o płatności (kwota oraz sposób płatności – przelew, odbiór osobisty). Można również wpisać czy możemy korzystać ze schowka na korytarzu czy też miejsca parkingowego. Wielu najemców próbuje do kosztów dodać podatek od zarobionych na wynajmie pieniędzy, odprowadzanie tego podatku jest obowiązkiem najemcy i jeśli nie zostanie on zapłacony, to on będzie miał kłopoty. Istotną informacją jest również fakt, że po podpisaniu umowy tylko my możemy przebywać w mieszkaniu. Bezprawna jest sytuacja, w której podczas naszej nieobecności właściciel na przykład odwiedza mieszkanie pod pretekstem sprawdzenia czy wszystko jest w porządku. Oczywiście przepis ten nie obowiązuje w przypadku łamania prawa czy zalegania z czynszem.

Stopka autorska: porady prawne Warszawa

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 4.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz