Wysokie standardy bezpieczeństwa przedsiębiorstwa

Sama znajomość przepisów bhp to zbyt mało by uznać, że firma ma wysokie standardy bezpieczeństwa. Żeby to stwierdzić trzeba posiadać odpowiednie ochrony indywidualne dla pracowników, wdrożyć systemy bezpieczeństwa, a także znać i stosować się do przepisów pracy, kodeksów, konstytucji oraz polskich norm. Łącznie jest tego trochę jednak bez tych wszystkich elementów nie można ostatecznie stwierdzić, że w naszej firmie ochrony osobiste są na najwyższym poziomie. Mając także na uwadze niechlubne statystyki wielu firm spowodowane często zaniedbaniami pracodawców spoczywa na nas dodatkowa odpowiedzialność za zatrudnione osoby.

Reklama

kask ochronny

Wyposażenie indywidualne ma znacznie

Zanim przejdę do elementów związanych z systemami najpierw kilka słów na temat tego jak powinny wyglądać ochrony indywidualne. Według zaleceń centralnego instytutu ochrony pracy każda z części ciała musi być odpowiednio zabezpieczona. Zaczynami oczywiście od głowy, która oprócz kasku powinna mieć również odpowiedni zestaw gogli, nauszników oraz maskę w zależności od charakteru wykonywanej pracy. Najważniejsze ludzkie zmysły umiejscowione są właśnie w okolicach twarzy, dlatego jej zabezpieczenie musi być bezapelacyjnie najlepsze. Środki ochrony indywidualnej obejmują również kończyny górne i dolne. Za ich zabezpieczenie odpowiada odzież ochronna najlepiej z materiałów ognioodpornych oraz wytrzymałych na różne substancje chemiczne a także czynniki mechaniczne. Przy pracy na wysokości należy pamiętać również o sprzęcie chroniącym przed upadkiem.

Logistyczne podejście do bhp

Mając skompletowany strój jesteśmy gotowi do pracy. Oczywiście nie zawsze jest tak, że wypadek jest winą człowieka. W tym przypadku należy zadbać o system zarządzania bezpieczeństwem. Najprościej mówiąc jest to zbiór elementów związanych z monitorowaniem przestrzeni, czujnikami oraz elektroniką. Pozwala wykrywać różne typy zagrożenia. Wdrażając go tak samo jak nowoczesne ochrony osobiste wyciągniemy z niego wiele korzyści. Między innymi zmniejszymy liczbę wypadków, na której nam najbardziej zależy, ale także zmniejszymy absencje pracowników spowodowaną chorobami. Oprócz tego skorzysta na tym nasza działalność, której wydajność znacznie wzrośnie.

Stopka autorska: ochrony osobiste – http://www.kulturabezpieczenstwa.pl/bezpieczenstwo/tematy/srodki-ochrony-indywidualnej

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz