Wystrój wnętrz w stylu Vintage

Styl vintage pojawił się w XIX wieku. Wówczas w całej Europie zapanowała moda na noszenie ubrań z minionych epok. Obecnie styl ten przeniósł się również na inne dziedziny życia, a przede wszystkim na urządzanie w starodawnym stylu wnętrz.

Reklama

Cóż można więc powiedzieć o tym stylu. To, co było modne kiedyś, właśnie teraz ponownie znajduje zastosowanie w wielu domach swoich zwolenników. Rzeczy, które jakiś czas temu wyszły z mody, właśnie teraz otrzymują swoje “drugie życie” i w bardzo pomysłowy sposób są łączone z nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie aranżacji pomieszczeń. Powstaje pytanie – co tak naprawdę wyróżnia ten styl na tle pozostałych?

Przede wszystkim styl vintage czerpie inspiracje z całkowicie przeciwstawnych sobie nurtów, które przeżywały swój renesans w ubiegłych epokach i obecnie, z różnych powodów, znów powracają do łask. Dzięki temu otrzymujemy zupełnie nową jakość w zakresie zarówno mody na ubrania, jak i urządzania mieszkania. Jeśli zaś chodzi o dekoracje do domu, mamy dwa rozwiązania.

Po pierwsze, jeśli chcemy urządzić mieszkanie w stylu vintage powinniśmy wstawić do naszych pomieszczeń stare meble lub nowe ustylizować na stare. Powinny one nawiązywać do pomieszczeń z początków wieku XIX – zarówno w kolorystyce, jak i doborze dodatków. Te z kolei mogą być skrajnie w nowoczesnym stylu, bo należy pamiętać, że łączenie przeciwieństw odgrywa tu kluczową rolę. Ponadto zadbajmy także o odpowiedni kolor ścian (pasują tu szarości, biele oraz jasne odcienie niebieskiego), styl rolet, firan i zasłon oraz o sposób oświetlenia naszego domu.

Po drugie możemy nadać naszemu domu charakteru vintage poprzez dobór odpowiednich dodatków. Dodatkami mogą być na przykład ramki na zdjęcia, półeczki do przechowywania różnych bibelotów i pamiątek z wakacji oraz zegary, donice, chlebaki, kosze na śmieci i pudełka.

Styl vintage w dużej mierze czerpie inspiracje ze stylu skandynawskiego, prowansalskiego, andielskiego, rustykalnego, shabby, chic oraz country. Główną rolę gra tu prostota połączona z funkcjonalnością przedmiotów oraz estetyką wyrazu. Dodatki do wnętrz w tym stylu powinny być więc nie tylko ładne, ale przede wszystkim praktyczne. Nie bójmy się ponadto łączyć nowoczesnych akcentów z tym, co jest vintage. Szklane żyrandole czy świeczniki będą świetnie komponować się z tym stylem, nadają mu niepowtarzalnego charakteru. Każdy z nas może więc urządzić wnętrze swojego domu na swój sposób, bez konieczności wpasowywania się w szablony i odgórnie ustalone normy. A więc – do dzieła!

Stopka autorska: coverus.pl – dekoracje do domu

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz