Z historii porcelany

Piękna porcelana – od wieków zachwycała świat i do dziś wciąż nas fascynuje. Jeżeli to wytworne tworzywo, dzięki utalentowanym projektantom, nabiera dodatkowo szlachetnych, artystycznych kształtów – potrafi nas rzeczywiście niesamowicie zadziwić.

Reklama

porcelana

Ten rodzaj ceramiki wynaleziono w Chinach już w VII wieku. Do dawnej Europy trafiały jedynie nieliczne i bardzo cenione egzemplarze wyrobów porcelanowych. Chińczycy bardzo skwapliwie, przez długie lata, strzegli tajemnic swej produkcji. Technologię wytwarzania porcelany odkryto w Europie dopiero w początkach XVIII wieku na ziemiach niemieckich. Najsłynniejszymi ośrodkami, wytwarzającymi produkty z porcelany w tamtych czasach, były Miśnia i Drezno. To cenne tworzywo nazwano wówczas nawet „białym złotem”, ze względu na jego unikalność i dużą wartość Początkowo wyroby porcelanowe były jedynie przekazywana w formie darów dla znamienitych gości na najzamożniejszych dworach. Praktycznie nie istniały one w wolnym obrocie rynkowym, a wszelkie wyroby porcelanowe traktowane były jako jednostkowe dzieła sztuki.

Kolejnym europejskim ośrodkiem, który opanował produkcję porcelany (tak zwanej – kostnej) stała się Wielka Brytania. Nastąpiło to w połowie XVIII wieku. Z upływem czasu produkcja porcelany zaczęła się coraz bardziej rozpowszechniać oraz także na skutek tego – sukcesywnie tanieć. Podstawowymi surowcami do produkcji porcelany są: glinka kaolinowa, skaleń oraz kwarc. W zależności od wzajemnych proporcji użycia tych składników, uzyskuje się różne odmiany porcelany (np. twarda, miękka). Uformowane z takiej mieszanki wyroby muszą być następnie wypalane w bardzo wysokich temperaturach (od 900 wyroby tzw. nieszkliwione, aż do 1500 stopni Celsjusza – tzw – wyroby szkliwione).

Początkowo z porcelany wyrabiano głównie pojedyncze ozdobne figury, rzeźby, naczynia np. słynne chińskie wazy itp. Z czasem porcelana zaczęła być także stosowana w technice, ponieważ jest znakomitym izolatorem elektryczności i bardzo wytrzymałym materiałem (np. sprawdza się świetnie w laboratoriach – odporna na chemikalia, nie przepuszcza cieczy, gazów). Dzisiaj – poza technicznym zastosowaniem – najczęściej możemy podziwiać porcelanę na wykwintnych stołach. Porcelanowa zastawa nie przestaje być, jak zawsze – elegancka i modna. Na szczęście technologie na tyle unowocześniono, że nie musimy już dziś za te białe, delikatne, nieco prześwitujące i niezwykle wytworne cacka – płacić ogromnych sum. Do tego na ekskluzywną porcelanę może sobie pozwolić dziś niemal każdy. Nadal porcelana jest jednym  najpopularniejszych prezentów ślubnych i mogą być dostępne dla wszystkich miłośników białego złota.

Nie tylko ceny stały się umiarkowane, ale i wzornictwo mamy obecnie niesamowicie bogate i różnorodne. Każdy z nas jest w stanie znaleźć wśród porcelanowych wyrobów wzory, wielkości i kolory – stosownie do własnych gustów i wymagań. Porcelana pozwala poczuć szczyptę elegancji, a już szczególnie, gdy możemy jej używać we własnym domu, przydaje bowiem swoistej niepowtarzalnej elegancji naszemu stołowi. Jest wręcz nieodzowna na każdym wytwornym przyjęciu. Przy tym wcale nie musimy specjalnie się natrudzić, żeby nabyć wybrane przez nas elementy porcelanowej zastawy. Mamy znakomite możliwości dokonania przeglądu najlepszych marek, oferowanych modnych wzorów, fasonów i kolorów – po prostu siedząc w domu przed ekranem komputera. Internetowe sklepy z elegancką porcelaną naprawdę potrafią zachęcić każdego swą imponującą ofertą.

Stopka autorska: porcelana – http://namoimstole.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz