Zabawki z drewna czy z plastiku?

Czy po latach królowania na zabawkarskim rynku tworzyw sztucznych i często wątpliwej jakości importu zza Wielkiego Muru, nadszedł już czas powrotu zabawek z drewna? Czy jesteśmy gotowi przestać wierzyć, że nasze dzieci MUSZĄ mieć zabawkę, która pojawia się w reklamie telewizyjnej, najczęściej zresztą emitowanej  przed programem dla najmłodszych, co chyba do najbardziej etycznych zachowań nie należy?

Reklama

klocki drewnianeZapewne wielu rodziców bawiło się w dzieciństwie drewnianymi zabawkami. Były to klocki, drewniane puzzle, układanki. Pewnie jakieś wozy drabiniaste czy drewniane samochody…. Nawet jeśli nie były nowe, a zdarzało się tak wcale nie rzadko, sprawiały radość. Drewno, w zabawkach, czy też innych przedmiotach codziennego użytku, starzeje się inaczej niż tworzywa sztuczne. Starzeje się pięknie. Zaryzykować można stwierdzenie, że im starsze – tym ładniejsze. Drewniane zabawki zostają wypolerowane tysiącami dziecięcych dotknięć co nadaje im niepowtarzalnego wyglądu, jakże różniącego się od zużytego tworzywa sztucznego, którego piękne niegdyś kolory blakną, a błyszcząca powierzchnia robi się matowa. Mamy więc jedną z zalet drewnianych zabawek – są praktycznie niezniszczalne.

Inną, nie mniej ważną zaletą zabawek z drewna, jest bezpieczeństwo ich użytkowania. Na przykład drewniane puzzle różnią się od tradycyjnych, tekturowych, tym że z całą pewnością nie można ich zmieścić w dziecięcej buzi. Są po prostu zbyt duże. Drewno nie rozmoczy się też podczas prób zjedzenia. Drewniane samochody nie pękną przy silnym uderzeniu w przeszkodę (a przecież nie trudno o to w czasie zabawy) jak plastikowe, których pęknięcia mogą być bardzo niebezpieczne. Oczywiście nie wszystkie plastikowe zabawki są złe – nie można generalizować.

Na koniec jeszcze jedna przewaga prostych zabawek drewnianych. One niczego same nie zrobią. Drewniane samochody same nie pojadą – należy je wprowadzić w ruch. Klocki można ułożyć na setki sposobów, a nie tylko w jeden, jedynie słuszny i z góry narzucony. Drewniane zabawki uczą więc kreatywnego i logicznego myślenia czego nie można powiedzieć o niektórych kolorowych zabawkach plastikowych, które same jeżdżą a na dodatek piszczą , gwiżdżą i błyskają. Tylko gdzie w tym wszystkim miejsce dla dziecka i jego pomysły…

Stopka autorska: Drewniane zabawki – http://drewnianepuzzle.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz