Zabawy wspomagające rozwój dziecka

Nie każdy rodzic decyduje się na posłanie dziecka do przedszkola. Część z nich wybiera bardziej naturalną i przyjazną maluchowi drogę początkowej edukacji, a mianowicie edukację w zaciszu domowym – z mamą czy tatą jako nauczycielami. Stają oni wtedy przed problemem wyboru takich zajęć wspomagających rozwój dziecka, które byłyby najkorzystniejsze dla niego i uwzględniały indywidualne predyspozycje malucha.

Reklama

Zajęcia ruchowe

rysujące dzieckoDzięki zajęciom angażującym całe ciało dziecko jest w stanie bliżej poznać siebie oraz wykształcić prawidłową postawę ciała. Ćwiczenia gimnastyczne pozwalają zwiększyć ruchomość stawów i utrzymać na długi czas elastyczność ścięgien. Dodatkowo, zabawy ruchowe, które sprawiają dziecku radość przyczyniają się do tego, że w przyszłości nasza pociecha chętniej zajmie się sportem i utrzyma zdrowy tryb życia.

Wyzwania manualne

Zajęcia plastyczne: różnego rodzaju wyklejanki, kolorowanki, czy budowanie zabawek i ozdób z papieru sprawiają, że dziecko sprawniej i szybciej nauczy się w przyszłości pisać i czytać. Pamiętajmy jednak, aby pozwolić dziecku swobodnie wybrać, w którą rączkę chwyci kredkę czy ołówek.

Zagadki logiczne

Niektóre z prostych zagadek logicznych, wymagających chwili zastanowienia się, można zadawać już najmłodszym. Aktywuje to lewą półkulę mózgu odpowiedzialną za myślenie analityczne i pozwala dziecku samodzielnie rozwiązywać problemy, co stanie się niezwykle przydatną umiejętnością już w najbliższych latach jego życia.

Trochę sztuki

Śpiew, taniec i rysowanie obrazków odgrywają ważną rolę w rozwoju dziecka poprzez stymulowanie prawej półkuli mózgu, odpowiadającej za myślenie twórcze i artystyczne. Dzięki temu dziecko będzie w stanie kreatywnie podejść do problemu i znaleźć dla niego niekonwencjonalne rozwiązanie.

Jak widać takie zabawy przynoszą wiele korzyści, tak więc warto poświęcić każdego dnia chociaż parę chwil na zabawę ze swoim dzieckiem, a na pewno zaprocentuje to w przyszłości, dając dziecku lepszy start w szkole, a ponadto sprawi, że dziecko będzie bardziej ufne i przywiązane do swojego rodzica.

Stopka autorska: przedszkola – http://www.ekoskrzat.com.pl/zajecia.php

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz