Zabezpieczenia chemoodporne, czyli podtorza i antykorozja

Coraz wyższe temperatury, topniejące lodowce oraz liczne kataklizmy, które nawiedziły naszą planetę w ostatnim czasie nie są dziełem przypadku. To wszystko to skutek działalności człowieka, który wycinając lasy, emitując ogromne ilości CO2 oraz powodując skażenie gruntów i wód doprowadza do degradacji środowiska naturalnego. Aby temu zapobiec władze wielu krajów oraz wspólnot międzynarodowych zaostrzają przepisy związane z ochroną środowiska. Przepisy te dotyczą zabezpieczeń chemoodpornych, które mają chronić przyrodę przed wyciekami niebezpiecznych substancji do gleby oraz wody.

Reklama

PodtorzaDo grona tego typu zabezpieczeń zaliczają się zabezpieczenia aktywne, w postaci systemów dozoru instalacji i zbiorników chemicznych, jak i zabezpieczenia bierne, które mają zadziałać już w momencie wycieku, czyli podtorza oraz systemy wyłożenia rynnowego.

Oprócz systemów zabezpieczeń chemoodpornych często używane są także inne metody profilaktycznego zabezpieczenia, czyli tak zwana antykorozja, która odbywa się poprzez laminowanie powierzchni oraz ich impregnowaniu specjalnie przygotowanymi farbami, które chronić mają metalową instalację przed korodowaniem. Tego typu zabezpieczenia są najlepszym sposobem na zapobieganie wyciekom szkodliwych substancji i skażeniu środowiska.

Jednak nawet utrzymywana w dobrym stanie instalacja chemiczna może ulec rozszczelnieniu, na przykład w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia tłoczonych w niej substancji lub gazów. W takim przypadku antykorozja oraz laminowane elementy instalacji nie zdadzą egzaminu, a jedynym ratunkiem są systemy wyłożenia rynnowego lub podtorza. Systemy te to nic innego niż elementy wykonane z blachy kwasoodpornej, które odpowiednio ułożone, chronią podłoże przed dostaniem się do niego szkodliwych substancji, na co są narażone zwłaszcza grunty w rafineriach, magazynach paliw, czy stacjach załadunkowych. Dodatkowo systemy tego typu są tak skonstruowane, aby nie tylko powstrzymywać substancje przed dostaniem się do gleby, ale również odprowadzać ją do odpowiednio wcześniej przygotowanych zbiorników awaryjnych, stąd też nazwa tego typu systemu.

Podtorza to podobny system, lecz stosowany w bazach załadunkowych na kolei, gdzie zwłaszcza w przypadku dużych kombinatów petrochemicznych ogromna ilość substancji z kilkuset litrowych cystern jest narażona na wyciek do środowiska naturalnego.

Jak widać restrykcyjne przepisy wymagają na firmach chemicznych nie tylko odpowiednie zabezpieczenia, ale również ich ciągłe rozwijanie, przez co wpływ działalności człowieka na środowiska z roku na rok maleje.

Stopka autorska: antykorozja – http://www.eurobudplock.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz