Zabiegi pozwalające na zachowanie płodności

Metody zachowania płodności to często jedyna szansa na posiadanie dziecka u osób chorujących na nowotwory. Jest to również dobre rozwiązanie dla kobiet, które chciałyby jeszcze odłożyć decyzję o macierzyństwie. Współcześnie stosowane sposoby zabezpieczenia płodności to zamrażanie komórek jajowych, całych zarodków lub wyciętej tkanki jajnikowej.

Reklama

Oncofertility, czyli zachowanie płodności po leczeniu nowotworowym

Oncofertility to termin, którym określa się metody zabezpieczenia płodności u osób przed terapią onkologiczną. Chemioterapia czy radioterapia to często jedyny sposób na wyleczenie nowotworu, ale jednocześnie są to metody mające bardzo negatywny wpływ na płodność. Leki i promieniowane stosowane w leczeniu raka mogą uszkodzić komórki rozrodcze, a także zaburzyć gospodarkę hormonalną organizmu. Z tego powodu warto poddać się zabiegom pozwalającym na zachowanie płodności jeszcze przed rozpoczęciem terapii nowotworowej. Do najbardziej skutecznych metod z zakresu oncofertility zalicza się mrożenie komórek jajowych, zarodków lub tkanki jajnikowej. Mężczyźni mogą zamrozić nasienie i zdeponować je w specjalnym banku.

Metody zachowania płodności u kobiet – czym się różnią

Zabieg zabezpieczenia płodności u mężczyzn jest nieinwazyjny i dużo mniej skomplikowany niż w przypadku kobiet – wystarczy, że mężczyzna odda do banku swoje nasienie. Pacjentki mogą z kolei skorzystać z 3 metod:

  • witryfikacji oocytów, czyli zamrożenia komórek jajowych. Pobranie jajeczek odbywa się w znieczuleniu ogólnym,
  • zamrażania zarodków – przed zamrożeniem od kobiety pobiera się komórki jajowe i łączy z nasieniem partnera metodą in vitro – zabieg poprzedzony jest kilkutygodniową stymulacją hormonalną,
  • zamrażania tkanki jajnikowej. Jest to laparoskopowa operacja polegająca na pobraniu, a następnie, po zakończeniu leczenia, ponownym wszczepieniu fragmentów jajnika.

Zamrożenie komórek jajowych szansą na późne macierzyństwo

Płodność u kobiet utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie zwykle do około 35. roku życia. Później, niezależnie od stanu zdrowia i kondycji fizycznej, możliwości rozrodcze zaczynają spadać. Po skończeniu 40 lat, szanse na naturalne zajście w ciążę mogą wynosić zaledwie 5-10%. Po 45. roku życia matką może zostać tylko jedna na sto kobiet. Z drugiej strony, w dzisiejszych czasach kobiety często odwlekają decyzję o macierzyństwie. Kobiety, które nie są jeszcze gotowe na urodzenie dziecka, ale planują zostać mamami w późniejszym wieku, również mogą skorzystać z metod zachowania płodności. Zamrożenie jajeczek pozwala na bezpieczne zajście w ciążę nawet wtedy, kiedy naturalna rezerwa jajnikowa całkowicie się wyczerpie.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz