Zadbaj o bezpieczeństwo podczas prac na wysokości

Prace budowlane, remontowe czy konserwacyjne wykonywane na wysokościach zawsze wiązały i będą się wiązać ze sporym niebezpieczeństwem wypadków oraz utraty zdrowia. Dlatego tak ważne i istotne jest to, aby już od samego początku zadbać o wysoki poziom bezpieczeństwa takich robót. Należy zatroszczyć się o prawidłowe warunki do pracy oraz odpowiedni certyfikowany sprzęt asekuracyjny.

Reklama

Podstawowym oprzyrządowaniem do prac na wysokości są środki ochrony zbiorowej oraz osobistej, do których należą między innymi siatki bezpieczeństwa, siatki asekuracyjne, barierki oraz uprzęże, linki, czy szelki bezpieczeństwa. Te ostatnie są indywidualnie dopasowywane do konkretnego pracownika. Dzięki zastosowaniu tego typu sprzętu zyskuje się praktycznie stuprocentową pewność, że praca na wysokości wykonywana jest w sposób prawidłowy i bezpieczny, a pracownikom nie grozi żadne niebezpieczeństwo. Umożliwiają one również w pełni swobodne wykonywanie wszelkich ruchów oraz stabilizację, dzięki czemu nie przeszkadzają w pracy, a wręcz ją ułatwiają. Przyspieszają dzięki temu znacząco postęp robót wysokościowych. Do indywidualnych środków ochrony można też zaliczyć słupołazy oraz drzewołazy, rzadziej spotykane, specjalistyczne oprzyrządowanie wykorzystywane do wchodzenia na drzewa oraz słupy.

Sprzęt do prac na wysokości, szelki bezpieczeństwa, kask, lina i wózek asekuracyjnyZabezpieczenia są niesamowicie ważne, ponieważ prace wykonywane na wysokości to jedne z najbardziej niebezpiecznych zajęć z bardzo wysokim ryzykiem utraty życia lub zdrowia. Ogromna część wypadków w czasie pracy wiąże się z używaniem nieodpowiedniego sprzętu asekuracyjnego, a często jego kompletnym brakiem. Szelki bezpieczeństwa chronią pracowników wykonujących indywidualne zadania, np. czyszczących okna, elewacje, tynkujących lub malujących trudno dostępne miejsca, czy naprawiających linie energetyczne na słupach wysokiego napięcia. W przypadku siatek bezpieczeństwa zakres ochrony jest postrzegany jako zbiorowy. Siatki asekuracyjne, zabezpieczające chronią bowiem nie jedną, ale wszystkie osoby, uniemożliwiając im na przykład upadek z wysokości czy upuszczenie narzędzi, które z kolei mogłyby zranić kogoś pracującego na dole.

Należy pamiętać, że obowiązek dbania o bezpieczeństwo osób pracujących na wysokości leży zawsze po stronie ich pracodawcy i to na nim spoczywa odpowiedzialność za ewentualny wypadek. Warto jednak samemu również się o to zatroszczyć, przede wszystkim przez stosowanie się do podstawowych przepisów BHP oraz odpowiednio dobrany, certyfikowany sprzęt do prac na wysokości.

Stopka autorska: sprzęt do prac na wysokości – http://alpinex.net.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.2/10 (liczba ocen: 6)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz