Zakładanie firmy przez internet

W połowie 2011 roku Ministerstwo Gospodarki udostępniło internetową platformę, której celem jest wsparcie procesu rejestracji działalności gospodarczej, a także ułatwianie zmian w bazie danych firm, przez już aktywnych przedsiębiorców. Dzięki portalowi ceidg.gov.pl założenie własnej firmy stało się nie tylko proste, ale także bardzo szybkie.

Reklama

Decyzja o założeniu własnej działalności gospodarczej powinna być przemyślana. Prowadzenie firmy nie jest trudne, ale należy pamiętać, że nie każdy ma ku temu odpowiednie predyspozycje. Nie starczy bowiem tylko „robić swoje” – oprócz tego, co miesiąc trzeba płacić podatki, zdobywać nowych klientów i wypełniać urzędowe druki. Przedsmak papierkologii otrzymujemy już na starcie – musimy wypełnić wniosek CEIDG-1, co nie dla każdego jest zadaniem trywialnym.

Druk CEIDG zastąpił w lipcu 2011 roku swojego poprzednika, wniosek EDG-1, i tym samym wprowadził adeptów przedsiębiorczości w dobę internetu. Starczy bowiem wspomnieć, że jeżeli posiadamy podpis elektroniczny (kwalifikowany), lub zweryfikowany profil zaufany na rządowych stronach ePUAP, to możemy już dziś założyć firmę, nie wychodząc z domu! Starczy nam do tego celu przeglądarka internetowa. Jeśli natomiast nie mamy ani podpisu, ani profilu, to czeka nas wizyta w urzędzie, zaraz po wysłaniu wniosku drogą elektroniczną.

Samo wypełnienie wniosku, nie powinno z małymi wyjątkami, sprawić nikomu kłopotu – ot, trzeba podać szereg danych osobowych: imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców czy miejsce zameldowania i zamieszkania. Oprócz tego, musimy podać numer PESEL, a jeśli takowe posiadamy, także numer REGON oraz NIP. Następnie decydujemy się na to, od kiedy będziemy prowadzić naszą nową firmę, czy będziemy zatrudniać pracowników, gdzie będziemy prowadzić księgowość oraz to, czy podlegać będziemy pod ZUS, czy jako rolnicy bądź ich rodziny – mamy prawo do ubezpieczenia w KRUS. Problemem, który spotyka większość przedsiębiorców, to wybór właściwych kodów PKD 2007. To z pozoru proste zadanie, stwarza młodym przedsiębiorcom wiele problemów. Wiedzą oni bowiem, że chcą prowadzić np firmę programistyczną / informatyczną, ale we wniosku trzeba wpisać kod którego nie znają. Pomocna w wybraniu odpowiednich kodów może być wyszukiwarka kodów PKD. Pomaga ona przetłumaczyć opisy działalności „z polskiego na urzędnicze”, i jednocześnie podpowiada, które kody PKD warto dodatkowo umieścić na wniosku, żeby w niedługiej przyszłości nie musieć go aktualizować. Warto bowiem pamiętać, że opis ten w bazach GUS musi być aktualny, i nie możemy wystawiać faktur za usługi, które są niezgodne ze zgłoszonym opisem PKD.

Po pokonaniu tych trudności, reszta formalności jest banalna. Zatwierdzamy wniosek, i mamy zarejestrowaną firmę (lub w przypadku gdy nie mamy podpisu, udajemy się do wybranego Urzędu Miasta / Gminy i potwierdzamy chęć założenia firmy).

Stopka autorska: wyszukiwarka kodów PKD – http://pkd-kody.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz