Zakup komputera – kilka porad

Odkąd informatyzacja wkroczyła z hukiem do naszych domów wymiana komputera na ‚nowszy i lepszy’ stała się dla Polaków rutyną. Nowe programy komputerowe, w szczególności gry, wymagają coraz to szybszych, bardziej wydajnych komputerów. Jak więc kupić ten słynny, ale trudny do znalezienia, komputer na lata?

Reklama

Wydajność a cena

komputery przenośneCzęsto popełnianym błędem jest kupno NAJDROŻSZEGO komputera dostępnego w sklepie. Jest to bardzo duży błąd, ponieważ z komputerami dzieje się tak samo jak z drogimi samochodami z salonu – zjawisko utraty od 30-40% wartości w skali pierwszego roku korzystania. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim rozwojem technologii oraz polityką producentów – zwyczajnie bardziej opłacalne dla największych firm w branży jest wypuszczanie podzespołów ‚o klasę wyższych’ w okresach 4-8 miesięcznych. Dzięki temu firmy mogą konkurować między sobą oraz zmuszać klientów chcących posiadać najlepszy sprzęt komputerowy do ciągłej jego przebudowy.

Jeśli znamy się na komputerach najlepszym rozwiązaniem jest pośledzić internetowe portale branżowe, gdzie często można odnaleźć bardzo wartościowe testy i porównania sprzętu komputerowego z różnych półek. Często pomiędzy topowym modelem karty graficznej a kartą ze średniej półki różnica wydajności wynosi ~15% natomiast różnica w cenie potrafi sięgać nawet 50 punktów procentowych! Takie przełożenie jest całkowicie nieopłacalne i jak już wyżej zostało napisane – nie warto inwestować w najdroższe komputery.

Gdzie kupować?

W Polsce utarł się mit, że najtaniej jest na znanym portalu zwanym obecnie platformą sprzedażową. Często bywa tak, że faktycznie, można kupić tam daną część najtaniej w Polsce jednak doliczmy sobie koszt przesyłki oraz fakt najważniejszy – co w przypadku awarii sprzętu? Handlowców w sieci jest wielu, jednak nieznaczna część tych firm utrzymuje się długo na rynku. W przypadku awarii np. karty graficznej zmuszeni będziemy wysłać ją bezpośrednio do producenta (często na własny koszt) i pozostaniemy bez możliwości korzystania z komputera (bez karty graficznej komputer nie działa). Kupując w sklepie komputerowym często możemy liczyć na kartę zastępczą. Ważny podkreślenia jest fakt, że niektóre sklepy komputerowe nie chcą uczestniczyć w wyścigu szczurów po najniższe ceny, ponieważ chcą zachować najwyższą jakość usług albo oferują klientom w cenie podzespołu serwis pogwarancyjny na np. dodatkowe 3 lub 6 miesięcy. Różnica w cenie sprzętu sięgająca 3-6 procent w stosunku do cen w internecie często bywa wyrównana samym kosztem przesyłki, więc warto się zastanowić nad kupnem komputera w sklepie stacjonarnym.

Stopka autorska: komputery – http://www.tom-net.eu/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz