Jak robić zakupy z małym dzieckiem?

Dla wielu rodziców zakupy z dzieckiem to prawdziwy horror. Zakupy raz na jakiś czas trzeba robić i nie jest dobrze jeśli na samą myśl o wizycie w sklepie z dzieckiem mama, czy tato dostają napadu stresu. Jak sobie z tym poradzić? Jak przez to przejść z jak najmniejszym bilansem strat?

Reklama

Po pierwsze każde większe zakupy trzeba zaplanować. Wizyta w sklepie nie może być zbyt długa. Dzieci są w stanie skoncentrować się na jakimś zadaniu określony czas i nie możemy od nich wymagać aby nie znudziły się, czy nie zmęczyły kilkugodzinnymi zakupami. Nawet dorośli mężowie nie wytrzymują zakupów dłużej niż godzinę, chyba że są to zakupy narzędzi. Aby skrócić czas zakupów musimy przygotować dokładną listę zakupów posegregowaną w kolejności dokonywania zakupów. Jeśli planujemy wizytę w kilku sklepach także trzeba wziąć pod rozwagę aby nie było ich zbyt wiele.

Przed wizytą w sklepie podstawą sprawą jest wyserwisowanie dziecka czyli zadbanie aby miało zaspokojone podstawowe potrzeby życiowe. Dziecko musi być wyspane, nakarmione i napojone, a przed wyjściem trzeba odwiedzić toaletę. Jeśli mimo to w trakcie zakupów zdaży nam się problem „siusiu” musimy to przyjąć ze spokojem. Dziecko temu nie jest winne. Tak przygotowane dziecko nie powinno się zmęczyć przed czasem i nie powinno marudzić.

Jeśli chcemy aby dziecko nie przeszkadzało w zakupach musimy zadbać aby się nie nudziło. Oooo to już nie jest taka prosta dzieckosprawa. Trzeba uruchomić wyobraźnię i zamienić zakupy w zabawę. Możemy na przykład ustalić z dzieckiem, ze będzie wyszukiwać na półkach kolejne produkty z listy zakupów i za każdy znaleziony otrzyma punkty. Oczywiście za punkty musi być ustalona nagroda. Aby zabawa była dla dziecka interesująca musi ono wygrać więc trzeba pamiętać aby zadania nie były zbyt trudne i tak podawać dziecku kolejne zadania, aby nie opóźniało to procesu zakupów.

Dużo większy problem stanowią zakupy ubranek i bucików dla dzieci. Są co prawda dzieci dla których jest to atrakcyjna zabawa, ale nie ma ich zbyt wiele. W przeważającej większości dzieci nie lubią przymierzania dziesięciu bluzeczek czy czapek. Aby zapewnić minimum komfortu na  zakupach trzeba z dzieckiem ustalić konkretne zasady przed zakupami. Dziecko musi zostać poinformowane w jakim celu udajemy się na zakupy, że jest to konieczne i będzie niezbędna jego współpraca. Można także ustalić jakąś nagrodę za przejście męczącego procesu, ale nie można przesadzić z przekupywaniem dziecka.

Warto także omówić z dzieckiem jego potrzeby i oczekiwania odnośnie zakupów. Bardzo często dochodzi do konfliktów przy zakupie ubranek między rodzicami a dzieckiem ponieważ maluch nie chce tej czapki tylko inną. Ustalenie wzajemnych oczekiwań rodziców i dziecka pozwala rozładować konflikt zanim się zacznie. Można ustalić kompromisy polegające na zgodzie na zakup bluzeczki z ulubioną postacią z kreskówek pod warunkiem że zakupione (i przymierzone bez awantur) zostaną jeszcze sweterek i buciki.

Oczywiście nie zawsze uda się dokonać zakupów z dzieckiem bez stresu. Dzieci są rożne i niektóre potrafią dłużej zachować cierpliwość inne szybciej się męczą, ale zawsze warto spróbować coś poprawić w tym względzie bo to przecież też jest czas wspólnie spędzony z dzieckiem, a więc czas budowania wzajemnych relacji.

Stopka autorska: bluzeczki – http://e-zygzak.pl/sklep/dla-dziewczynki-bluzki-c-21_26.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz