Zalety domów drewnianych

Budowanie domów z drewna to pewnego rodzaju tradycja. Kilkadziesiąt lat temu w większości poza miastem budowano domy z bali drewnianych, które potrafiły przetrwać nawet 100 lat.  Trend ten jednak przerwały domy murowane, które mocno zakorzeniły się na naszym rynku. Jednak od kilku lat domy drewniane zrobiły się popularne i zainteresowanie takimi konstrukcjami wzrasta.

Reklama

Dom drewnianyCoraz bardziej popularne kanadyjczyki to po prostu domy drewniane przeznaczone na użytkowanie całoroczne. Tego typu konstrukcje stawia się znacznie szybciej i taniej od domów murowanych. Kanadyjczyki w dodatku są bardzo energooszczędne i przyjazne mieszkańcom. W takim domu panuje niepowtarzalny mikroklimat.

Domy kanadyjskie ociepla się wełna mineralną wewnątrz konstrukcji oraz można dodatkowo docieplić konstrukcję styropianem i otynkować. Wtedy taki dom z zewnątrz niczym nie różni się od domu murowanego.

Ponadto coraz częściej przyszli mieszkańcy takiego domu wybierają jako wykończenie naturalne drewno. Zamiast płyt kartonowo-gipsowych, które często pękają klienci życzą sobie drewno na ściany i sufity.  Drewno jest także częściej wybierane jako element elewacji, bądź w wielu przypadkach drewno jest kładzione na całej powierzchni. Elementy drewniane elewacji można również zauważyć na budynkach wielorodzinnych, które są budowane przez współczesnych developerów.

Tego typu budynki mieszkalne to standard w Ameryce Północnej oraz w Skandynawii, gdzie klimat jest bardzo srogi. W Polsce nadal królują domy murowane ale powoli mieszkańcy europy przekonują się do tego typu konstrukcji.

Na naszym rynku budownictwa drewnianego powstało już kilkadziesiąt firm, które specjalizują się w tego typu konstrukcjach. Należy oczywiście uważać przy wyborze wykonawcy, ponieważ jak to w każdej dziedzinie zdarzają się pseudo fachowcy, którzy swoją nie dostateczną wiedzą mogą spowodować duże koszty późniejszych napraw, bądź w gorszych przypadkach nawet spalenie domu.

Domy kanadyjskie mocno wchodzą na rynek naszych zachodnich sąsiadów, którzy to wcześniej się przekonali, że kanadyjczyki służą swoim właścicielom. Można mieć nadzieję, że ta gałąź budownictwa mocno się rozwinie również w Polsce.

Stopka autorska: domy drewniane – http://www.bastpol.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz