Zalety kotłów kondensacyjnych

 Jak wiadomo jednym z najważniejszych czynników w naszych domach jest sprawne ogrzewanie. Do wyboru w tej materii mamy naprawdę wiele możliwości, możemy zdecydować się na podłączenie do publicznej sieci ciepłowniczej, możemy wybrać piec, a także kocioł, który to będzie produkował dla nas ciepło. Zobaczmy zatem dlaczego warto postawić na kocioł, a szczególnie kondensacyjny.

Reklama

kocioł kondensacyjnyKotły kondensacyjne, tytułem wstępu, musimy wiedzieć iż pełnią identyczne funkcje jak te tradycyjne. A mianowicie działa on na zasadzie takiej iż doprowadza do ogrzewanie wodę, która to jest zasilana instalację centralnego ogrzewania, a także doprowadza do ogrzewania wody ciepłej użytkowej. Działa również identycznie jak kocioł tradycyjny, nagrzewa do identycznych temperatur, jednak należy zdawać sobie sprawę iż korzystając z możliwości jakie dają kotły kondensacyjne powinniśmy zwracać uwagę, iż najlepiej pracują w sytuacji kiedy to temperatura wody jest znacznie niższa.

Naturalnie należy powiedzieć sobie jasno dlaczego to właśnie kotły kondensacyjne posiadają przewagę nad tymi tradycyjnymi. A mianowicie jeżeli kocioł tradycyjny generuje ciepło i ma go nadmiar to wszystko w postaci spalin wypuszcza do atmosfery. Natomiast w przypadku kondensacyjnych możemy na podstawie ich właściwości powiedzieć że nie traci bez sensu dodatkowej energii, która to kumuluje się w spalinach, tylko przekazuje je z powrotem do wody grzewczej, dzięki czemu możemy zyskać więcej ciepła, niż przy korzystaniu z tradycyjnych kotłów.

Jak jednak działa tego typu kocioł, dlaczego jest on w stanie wykorzystać spaliny, zamiast wypuścić je do atmosfery? Tutaj sprawa jest bardzo prost, a więc dzięki procesowi skraplania wody ze spalin uzyskuje się owe dodatkowe ciepło.

Czy tego typu działania są korzystne? Na pewno, gdyż jeżeli zdamy sobie sprawę jakie są koszty ogrzewanie mieszkania podczas sezonu jesiennego i zimowego, to jasno możemy stwierdzić iż wykorzystywanie spalin, za pomocą procesu konsolidacji prowadzi do znacznych oszczędności.

Jak wyliczają eksperci, używanie kotłów kondensacyjnych jest nam w stanie przynieść w przeciągu roku oszczędności nawet do 30% więcej, niżbyśmy grzali w analogicznym okresie za pomocą tradycyjnych kotłów. I naturalnie należy sobie zdawać sprawę z faktu iż owe kotły nie należą do grupy najtańszych produktów grzewczych, jednak warto czasami zainwestować w tego typu urządzenie aby w dłuższym czasie mieć możliwości kumulowania oszczędności.

Wartym odnotowania faktem jest również sytuacja związana z naszym bezpieczeństwem. Jak doskonale wiadomo nie zawsze kotły czy piece są bezpieczne w swoim użytkowaniu, szczególnie spaliny jakie wytwarzają, z uwagi na nieszczelność wentylacji mogą stać się cichym i niewidocznym zagrożeniem dla naszego zdrowia czy życia. Dlatego dzięki stosowaniu metody kondensacji uzyskujemy większe bezpieczeństwo. Przeto jak napisane jest powyżej, większość spalin produkowanych przez owe kotły zamieniana jest ponownie w źródło energii cieplnej.

Zatem jeżeli będziemy poszukiwali urządzenia do własnego domu, które zapewni nam stałe i oszczędne ogrzewanie to warto byśmy zwracali uwagę na kotły kondensacyjne.

Stopka autorska: kotły kondensacyjne – http://www.piece-gazowe.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz