Jak wygląda zarządzanie dokumentami w firmie?

Obieg dokumentów w każdym przedsiębiorstwie opiera się na tradycyjnym przepływie wersji papierowych jak i elektronicznych. Nowoczesny system zarządzania dokumentami opierający się na przepływie elektronicznym pozwala firmie zminimalizować koszty pochłaniane na zużycie papieru jeżeli jest taka możliwość. W przypadku gdy dokumenty papierowe muszą być archiwizowane istnieje także możliwość archiwizowania ich w formie elektronicznej, dzięki temu będą one bardziej chronione (nie ma obaw, że zniszczy je pożar, powódź itp.).

Reklama

system zarządzania dokumentamiZarządzanie dokumentami w firmie w oparciu o rozwiązania elektroniczne, pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu na wyszukiwaniu odpowiednich dokumentów, a to przekłada się na obniżenie czasu wyszukiwania co istotnie wpływa na wzrost efektywności pracy. Obieg dokumentów powinien przebiegać według ściśle określonych zasad, warto również zsynchronizować obieg wersji elektronicznej z papierową. Z nowoczesnych systemów obiegu dokumentów działa wiele firm z różnych branż, mogą one się dzielić według działów istniejących w firmie np.: system HR, system działu prawnego, system księgowości itp.

Aby obieg dokumentów w każdej firmie działa optymalnie należy odpowiednio zaplanować wszystkie etapy składające się na ten proces, czyli: przyjęcie dokumentów pochodzących z zewnątrz, powstawanie odpowiednich ich wersji w wewnątrz firmy, rejestrowanie i prowadzenie spisu dokumentów, praca z dokumentami i ewentualne nanoszenie zmian, przekazywanie poszczególnych dokumentów do dalszych prac, archiwizowanie następnych wersji dokumentów, podgląd przepływu dokumentów i archiwizowanie historii dokonywanych w nich zmian, archiwizacja dokumentów i ewentualne niszczenie dokumentów. Obieg dokumentów powinien być odpowiednio sporządzony, dzięki temu cały system zarządzania dokumentami firmowymi będzie działać optymalnie. Dzięki odpowiedniemu wdrożeniu pracowników w taki system, cały proces obiegu dokumentów będzie działać sprawnie, można w taki sposób uniknąć zagubienia dokumentów.

Stopka autorska: Zarządzanie dokumentami w firmie – http://www.bosmanager.com/zastosowania

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz