Zarządzanie zasobami ludzkimi

Każda firma posiada pracowników. Może nie posiadać kapitału, powierzchni biurowej, produktu, ale musi mieć przynajmniej jednego pracownika. Osobę która będzie w niej pracować i zarządzać. Można się długo zastanawiać co tak naprawdę najważniejsze jest w przedsiębiorstwie, majątek jakim dysponuje, technologia a może właśnie najważniejsi są ludzie. Bez nich do niczego nie dojdziemy i nic nie osiągniemy. To oni są zasługą wszystkich nowinek technologicznych od których aż roi się dzisiaj na rynku. Przyjrzyjmy się zatem zarządzaniu zasobami ludzkimi.

Reklama

KursantHR jest to dział który zajmuje się kierowaniem ludźmi, czyli najcenniejszym dobrem jakie firma posiada. Każdy członek organizacji bez względu na jego pozycję w formie status czy wygląd przyczynia się do osiągnięcia sukcesów poprzez realizację kolejnych celów. Aby zarządzanie ludźmi było miarodajne i efektowne musi się ono odbywać poprzez kilka elementów procesu na jakie się składa. Pierwszym krokiem jest planowanie zasobów ludzkich. Każda firma musi z wyprzedzeniem patrzeć i ocenić na ile to możliwe rozwój firmy. Planowanie takie ma na celu zaspokojenie potrzeb kadrowych, które albo już w chwili obecnej występuje w firmie, albo pojawi się w najbliższym czasie. Nie można sobie pozwolić na niedobór pracowników bo nie uda się zrealizować określonego planu. Nadmiar też oczywiście nie jest efektywny ponieważ będzie generował znacznie większe koszty.

W momencie kiedy firma już wie ilu pracowników potrzebuje musimy przejść do rekrutacji czyli naboru. Element ten jest ściśle przygotowywany przez odpowiednich pracowników. Należy wyznaczyć odpowiednie wymagania jakie muszą spełniać kandydaci na konkretne stanowisko, następnie z całej puli wybrać tych najlepszych i zaprosić ich na rozmowę. Tutaj wszystko zależy od firmy w jaki sposób przeprowadzi ten element naboru. W niektórych wypadkach wystarczy jedna rozmowa z dyrektorem w innej firmie takich rozmów odbywa się kilka, występują również wszelkiego rodzaju testy. Końcowym problemem tego etapu jest podjęcie decyzji przez pracodawcę komu zaproponować dane stanowisko a przez rekruta czy je przyjąć. Kiedy mamy już odpowiednią osobę musimy przejść do wdrążenia , adaptacji w nowym środowisku. Najważniejsze jest aby proces ten przebiegł bezkonfliktowo. Włączenie nowego pracownika do firmy powinno być płynne i przebiegać w miłej atmosferze. Kolejnym etapen jest ocena efektów pracy takiej osoby. Nie jest niczym nowym, że w każdej firmie przełożeni rozliczają nas z naszej pracy i co ważne muszą tą efektywność z nami omawiać. Szkolenia pracowników, mają na celu rozwój poszczególnych jednostek, zwiększanie wiedzy i kompetencji. Nie zapominajmy również o jakże istotnym elemencie jakim jest nagradzanie za wykonaną pracę. Czy to w postaci wypłaty czy dodatkowych premii.

Każdy przedsiębiorca wie, że bez swojej załogi nie dałby rady utrzymać się na powierzchni. Zaufani ludzie w zespole to podstawa. Należy ich odpowiednio wyszkolić, zdobyć ich zaufanie i nagradzać, wtedy pracują najefektywniej.

Stopka autorska: HR – http://www.coachingbalance.pl/hr-i-szkolenia/hr-zarzadzanie-zasobami-ludzkimi/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz