Zaskakujące początki wielu wielu współczesnych technologii

Korzystając z wielu dzisiejszych technologii widzimy tak naprawdę tylko efekt końcowy prac, które często ciągnęły się przez kilkanaście, a czasami nawet przez kilkadziesiąt lat. Ponadto wiele wynalazków ma bardzo ciekawą oraz specyficzną genezę, o której warto wiedzieć, co z pewnością pozwoli nam zupełni inaczej spojrzeć na obecne w naszym życiu zaawansowane urządzenia.

Reklama

Gry komputerowe

Obecnie jest to podstawowa rozrywka dla wielu z nas, a zwłaszcza dla młodszego pokolenia. Czy jednak wiesz jaki był początek gier komputerowych, a także na jaki okres datuje się ich powstanie? Zakładam, że nie, więc napiszę, iż obecnie za początek wirtualnej rozrywki uznaje się roku … 1947. Wtedy to inżynierowie opracowali analogowy symulator dla pocisków rakietowych.

Późniejszy okres, a więc lata 50. oraz 60. ubiegłego stulecia, to wiele produkcji akademickich, z pośród których najpopularniejsze, to Spacewar oraz Tennis for Two.

Kolejny ważny moment w dziejach gier komputerowych, to gra Pong, która jest uważna za pierwszą komercyjną grę komputerową. Późniejszy okres należał do automatów do gier, a następnie do konsol, a zwłaszcza do Nintendo Entertainment System. Lata 90. XX wieku, to zupełnie inny wymiar wirtualnej rozrywki, głównie ze względu na pojawienie się grafiki 3D.

Odkurzacze oraz inne urządzenia bezprzewodowe

Należy tutaj wspomnieć przede wszystkim o firmie Black & Decker, która pod koniec lat 80. minionego stulecia dostała zlecenie od NASA na opracować narzędzi, które byłyby w stanie pracować bezprzewodowo. Dokładniej celem było skonstruowanie urządzeń, które mogłyby pracować bez zewnętrznego źródła zasilania, co miało przyczynić się do łatwiejszego zbierania próbek skalnych z Księżyca.
Nowe technologie
Skutkiem prac badawczych było opracowanie wiertła przenośnego, które dysponowało dużą mocą, a także mogło pracować przez odpowiednio długi okres czasu. Nie trzeba było długo czekać, aby technologia ta przeniknęła do świata cywilów. W pierwszej kolejności skorzystał na tym sprzęt AGD, a dokładniej odkurzacze, które od tego momentu mogły być produkowane jako sprzęt bezprzewodowy.

Komunikacja bezprzewodowa

Obecnie spotykana na każdym kroku, a zwłaszcza kojarzona z telefonami, czy nawet urządzeniami RTV. Jednak jeżeli chcielibyśmy doszukać się przynajmniej pośrednich początków tego typu technologii, to należy spojrzeć w … kosmos, a dokładniej na astronautów, czy kosmonautów, którzy musieli być wyposażeni w urządzenia, które dawały możliwość bezprzewodowej komunikacji i to zarówno z Ziemią, jak również pomiędzy poszczególnymi członkami załogi.

Podsumowanie

Oczywiście można wskazać całe mnóstwo różnego rodzaju technologii, których początki budzą co najmniej zdziwienie, a czasami nawet niedowierzanie. Ten artykuł miał na celu tylko zasygnalizowanie, że geneza wielu urządzeń i to często tych, które są z nami na co dzień, jest często bardzo fascynująca.

Stopka autora: Strefa Zakupowa

Stopka autorska: Strefa Zakupowa – http://www.strefa-zakupowa.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz