Zastosowanie technik telemetrycznych w życiu codziennym

Telemetria - zastosowanie w życiu codziennymW obecnych czasach informacje są najbardziej wartościowym towarem. Dane kontaktowe, dane statystyczne, badania pomiarowe, zarządzanie procesami produkcyjnymi, dane giełdowe – można by wymieniać w nieskończoność. Ze względu na rosnącą wagę informacji coraz większe znaczenie zaczęły mieć metody oraz częstotliwość przesyłania danych. Tam gdzie kiedyś niemożliwe było zebranie odpowiednich informacji, dzisiaj nie ma już żadnego problemu. Telemetria jest dziedziną, która skupia się na różnych sposobach i metodach przesyłania, pobierania i wymiany danych pomiędzy pozornie odległymi dwoma (lub więcej) punktami. Jest to rozbudowana dziedzina telekomunikacji, która w ostatnich latach zyskuje na popularności.

Reklama

Telemetria odciska swoje piętno na ogromnej ilości dziedzin życia codziennego. Pomiary na odległość służą do przesyłania informacji o pogodzie pomiędzy poszczególnymi stacjami badawczymi, badaniu zjawisk sejsmicznych, sprawdzaniu stopnia oglądalności poszczególnych kanałów telewizyjnych, mierzeniu natężenia ruchu lądowego, wodnego czy nawet powietrznego. W grę wchodzi również zastosowanie telemetrii w tzw. inteligentnych domach.

Również i przemysł nie jest tutaj wyjątkiem i urządzenia telemetryczny stosowane są bardzo powszechnie – nawet do najmniejszych procesów produkcyjnych. Systemy pomiarowe sprawdzające temperaturę urządzeń, urządzenia pomiarowe sprawdzające poziom paliwa w zbiorniku na stacji paliw, sterowniki odpowiedzialne za przepływ wody w oczyszczalniach i stacjach pomp czy proste sygnały wysyłane przez wieże telekomunikacyjne na wszystkie strony są podstawą funkcjonowania tej dziedziny nauki (telemetrii). Naukowcy wykorzystują telemetrię również w przypadku obrączkowania zwierząt. Dzięki maleńkim chipom w obrączkach możliwe jest zbieranie o zwierzętach takich informacji jak zajmowany obszar, pokonywane odległości, prędkość i kierunek poruszania się / migracji. Tam gdzie metody radarowe nadawały się np. do monitorowania ruchu ptaków, na lądzie nie spełniały już w ogóle swojego zadania. Dla celów telemetrii podwodnej rozwinięto natomiast techniki ultradźwiękowe. Dzięki rozwojowi telemetrii obecnie stosuje się również satelitarne systemy pomiarowe. Telemetria otwarła zatem drzwi do wielu możliwości, których zastosowanie wcześniej nie miało prawa bytu lub ich realizacja nie była na tyle rentowna aby doczekać światła dziennego.

Telemetria nie posługuje się jednak jedynie przesyłem radiowym. Informacje mogą być bowiem również przesyłane drogą przewodową, zwłaszcza w miejscach, w których sygnały radiowe byłyby narażone na zakłócenia.

Stopka autorska: playdlafirm-slask.pl – telemetria

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz