Zasuwy – konstrukcja i wykorzystanie

Bardzo wiele gałęzi gospodarki, a także spora część życia codziennego uzależniona jest od dostaw przeróżnych substancji. Od najzwyklejszej wody, która płynie do nas wodociągami, aż po ropę, gaz czy różnego rodzaju chemikalia potrzebne w procesach produkcyjnych. Elementem, który łączy te pozornie różne sprawy jest fakt wykorzystania zaworów.

zawórZawór, czyli element służący do regulacji przepływu to dosyć szerokie pojęcie. W zależności od potrzeb możemy skorzystać z zaworów kulowych, przepustnic itp. W tym tekście, całą uwagę chciałbym położyć na zasuwy. Jest to dość specyficzny rodzaj zaworu. Można go wykorzystywać bez względu na rodzaj substancji, która przepływa w danym obiegu. Równie dobrze może to być woda, ropa a nawet powietrze lub różnego rodzaju substancje sypkie. Zasuwy, szczególnie nożowe bardzo szybko odcinają przepływ całości substancji. Idealnie nadają się jako narzędzie do szybkiego zamykania/otwierania dopływu. Szczególnie chętnie wykorzystuje się je w przemyśle wodno-kanalizacyjnym i petrochemicznym. Również w innych zakładach przemysłowych, gdzie ważne jest szybkie i proste regulowanie przepływu wody, powietrza czy innych substancji obojętnych chemicznie.

Co ciekawe, zasuwy można montować w dowolnej pozycji. Dzięki temu, znajdują one wykorzystanie w rurociągach pionowych i poziomych. Jednakowoż zaleca się, aby tego typu zawory wykorzystywane były w pozycji z góry na dół. Daje to gwarancję szczelności i pewność, że zasuwa nie zostanie uszkodzona pod naporem płynącej z góry substancji.

Stopka autorska: zasuwy – http://www.armatura-medynski.pl/index.php?action=kat&kat_id=43

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz