Jak bank ocenia zdolność kredytową klienta?

Przy podejmowaniu ważnej decyzji finansowej związanej z zapożyczeniem się w banku często korzystamy z porady specjalisty. Czasami jest to doradca finansowy w firmie zajmującej się tego typu usługami finansowymi, częściej jednak czytamy artykuły w uznanych serwisach internetowych poświęconych inwestowaniu środków oraz kredytowaniu różnych inwestycji. Stąd wszystkim wiadomo, że ocena zdolności kredytowej to podstawowa obecnie sprawa przy rozpatrywaniu przez banki wniosków kredytowych.

Reklama

kredytySkończyły się czasy kredytów na dowód, instytucje finansowe coraz bardziej ostrożnie podchodzą do naszej zdolności kredytowej, zwłaszcza w sytuacji, gdy chodzi o bardziej ryzykowny kredyt w walucie obcej. Dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt warto się upewnić, czy w ocenie banku będziemy posiadali odpowiednią zdolność kredytową. Specjaliści uważają, że instytucje finansowe kierują się wewnętrznymi przepisami odnośnie brania pod uwagę kosztów wpływających na obniżenie zdolności kredytowej. W sytuacji, gdy mamy kilka kart kredytowych z wysokim limitem, a do tego poręczaliśmy pożyczkę znajomemu, nasza zdolność kredytowa drastycznie maleje, chociaż realnie nie wpływa to w żaden sposób na nasze finanse. W teorii jednak możemy być zmuszeni do pokrywania długu znajomego, a ponadto mamy możliwość korzystania z kart aż do wyczerpania limitu. I tak właśnie bank może patrzeć na nasze dochody netto, odliczając od nich te hipotetyczne koszty. Nie wygląda to różowo i być może dlatego w przypadku kredytów hipotecznych nie zawsze udaje się uzyskać korzystne warunki kredytowania lub kwotę, o jaką wnioskowaliśmy.

Jeśli chcemy sprawdzić naszą zdolność kredytową przed udaniem się do placówki wybranego banku, policzy to nam kalkulator zdolności kredytowej, pomocne narzędzie internetowe, dzięki któremu szybko wyliczymy także możliwą wysokość miesięcznej raty przy określonej kwocie kredytu, jaki powinniśmy uzyskać. W przypadku, gdy w konkretnym banku nie wypadnie to najlepiej, warto taką symulację przeprowadzić, biorąc pod uwagę inną instytucję finansową, która ocenia nieco inne parametry związane ze stałymi kosztami w gospodarstwie domowym.

Stopka autorska: kalkulator zdolności kredytowej – http://kalkulatory-kredytowe.pl/hipoteczne/zdolnosc-kredytowa/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz