Jak powinno wyglądać zdrowe odchudzanie?

Ilość błędów popełnianych przez osoby odchudzające się jest bardzo duża. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim jest to wynik braku wiedzy. Mimo licznych artykułów i publikacji na temat redukcji wagi nadal społeczeństwo nie jest świadome co i jak działa. Częściowo jest to skutek dosyć dużej propagandy rozsiewanej przez marketingowych lobbystów mających na celu podnieść sprzedaż suplementów na odchudzanie. To brzmi nieprawdopodobnie, ale tak właśnie jest. Zaryzykowałbym stwierdzeniem, że co drugi artykuł w Internecie to reklama jakiegoś produktu, sprzętu czy diety cud.

Reklama

dietetyczna sałatka

Wiara w cuda przy odchudzaniu jest bardzo popularna. To efekt lenistwa, które chcemy zaspokoić sięgająć po jakąś wygodną metodę na odchudzanie. Niestety redukcja wagi sama z siebie jest procesem niewygodnym i ciężko jest się z tym niezgodzić. Trudno jest uwierzyć, że mała tabletka sprawi, iż zrzucimy kilka kilogramów w tygodniu. Oczywiście może wpłynąć na efekty odchudzania, ale nie tak znacząco. Suplementy powinny być traktowane tylko i wyłącznie jako wspomagacze odchudzania.

Hasła typu „10 kilogramów w 10 dni”, „schudnij w moment”, „proste odchudzanie z…” to jedna wielka ściema. Nie ma fizycznej możliwości na takie rezultaty przy zdrowym odchudzaniu. Zwyczajnie nasz organizm nie wytrzymałby takich zmian. Osłabienie wywoływałoby omdlenia, słabości. Przekonało się o tym wiele osób stosujących się do popularnych głodówek i rygorystycznych diet. To niezdrowe praktyki, które prędzej czy później wywołają niebezpieczne następstwa. Nie wiem czy jest sens ponoszenia takiego ryzyka. Tym bardziej, że istnieją bezpieczne metody na odchudzanie.

Poprawne odchudzanie

Tytuł tego akapitu z pewnością zbyt wiele Wam nie mówi. Postaram się rzeczowo, ale i w miarę krótko przedstawić jak powinno wyglądać poprawne odchudzanie. Przez określenie „poprawne” mam na myśli bezpieczne, zdrowe i przede wszystkim efektywne.

Dieta redukcyjna powinna być pełno-wartościowa. Nie można ograniczać udziału minerałów i witamin. Należy zredukować tylko i wyłącznie ilość czterech wartości: białka, węglowodanów, tłuszczy oraz kalorii. Pozostałe mikroelementy powinny być dostarczane w odpowiednim wymiarze, gdyż są odpowiedzialne za wiele ważnych czynności (także życiowych). Zaniedbanie może doprowadzić do katastrofy.

Kolejnym elementem poprawnego odchudzania jest stosowny udział aktywności fizycznej w dniu. Trening redukcyjny nie powinien być skomplikowany. Wystarczy biegać, jeździć na rowerze czy pływać. Najważniejsza jest kwestia regularności. To klucz dla sukcesu. Im częściej trenujemy, tym szybciej spalimy nadmiar tłuszczu. Zatem na co czekasz? Bierz się do dzieła i rozpisuj plan treningowy. Oczywiście należy zadbać o jego poprawność. Zbyt lekkie lub zbyt mocne obciążenie może doprowadzić do braku efektów bądź przetrenowania.

Trzecią, a zarazem ostatnią ważną rzeczą przy poprawnym odchudzaniu jest psychika. Wbrew pozorom ma ona naprawdę bardzo duże znaczenie dla poprawności odchudzania. Podejście jest kluczowe. Świadomość tego o co walczymy oraz w jaki sposób to robimy zdecydowanie pomaga przetrwać trudne momenty. Podobnie motywacja, którą należy utrzymywać na stałym wysokim poziomie. Inaczej może się okazać, ze się nie uda. O psychologii odchudzania wypowiadało się wielu intruktorów fitness. Każdy z nich podkreślał znaczenie tego elementu. Dowodem może być najczęstsza przyczyna rezygnacji z odchudzania – zwątpienie. Zatem ludzie nie wytrzymują psychicznie, a nie jak mogłoby się wydawać fizycznie.

Podsumowanie

Zdaję sobie sprawę, że poprawne odchudzanie jest zdecydowanie mniej efektywne, aniżeli te złe i błędne. Między innymi dlatego tak wiele osób chwyta się na wszystkie marketingowe hasła. Ludzie chcą szybko pozbyć się kilogramów. To z resztą nie dziwi.

Lepiej samemu ułożyć dietę pełno-wartościową. Oczywiście nie uwzględniając wpływu preferencji smakowych. Dieta powinna być „obiektywna”. Nie powinno być w niej miejsca na smakołyki, wysokokaloryczne potrawy czy w końcu – alkohol i inne używki.

Stopka autorska: Dieta redukcyjna – http://dietasouthbeach.net.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz