Jak prowadzić zdrowy tryb życia?

Na zdrowy tryb życia składa się bardzo wiele czynników i wszystkie są jednakowo ważne. Aby zachować zdrowie i dobrą kondycje przez całe życie trzeba przede wszystkim prawidłowo się odżywiać. Choć jest to truizm i wszyscy ludzie zdają sobie z tego sprawę, mało kto przestrzega zasad zdrowego żywienia. Może to być spowodowane nawałem obowiązków, z którym zmaga się współczesny człowiek, jednak nie może to stanowić usprawiedliwienia dla zaniedbywania siebie i swoich bliskich.

Reklama

owoce i ważywaTrzeba bowiem podkreślić, że nawyków żywieniowych uczymy się od rodziców i to od nich zależy, czy następne pokolenie będzie potrafiło zdrowo się odżywiać. Przygotowanie zdrowego posiłku, wbrew obiegowej opinii, nie zabiera wcale więcej czasu. Niestety prawdą jest jednak, że zdrowe produkty (np. dobre ryby, owoce morza, wyselekcjonowane mięso i wędliny oraz produkty mleczne wysokiej jakości) są nieco droższe.

Nie wszyscy też mają możliwość hodowania warzyw i owoców we własnym zakresie w przydomowym ogródku. Przy odrobinie dobrej woli można jednak poradzić sobie z tym problemem i w lecie, kiedy warzywa i owoce są dużo tańsze, kupować ich więcej a następnie zamrażać lub przetwarzać. Powinno się też jadać regularne posiłki, 5 razy dziennie. Taki styl żywienia pozwoli na uniknięcie tzw. wilczego głodu. Najbardziej zgubne dla zdrowia i szczupłej sylwetki jest bowiem spożywanie dużych ilości jedzenia wieczorem.

Zdrowie jest nieodłącznie związane z prawidłową wagą. Aby ją utrzymać, trzeba oczywiście systematycznie ćwiczyć. Obecnie istnieje tyle możliwości aktywnego wypoczynku, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet starsze osoby nie muszą rezygnować z ruchu. Ostatnimi czasy można zaobserwować wiele osób maszerujących dziarsko z kijkami po parkach i ulicach. Uprawiają one nornic walking, czyli, jeśli można to tak określić, narciarstwo biegowe „na sucho”. Wpływa ono doskonale na kondycję i wydolność nie tylko u kobiet i mężczyzn w podeszłym wieku.

Jeśli nie ma się pieniędzy na wejścia na basen lub siłownię, to jeszcze nie powód, aby rezygnować z ruchu. Wystarczą dres i wygodne buty aby móc uprawiać jogging, czyli po prostu biegać. Można także odkurzyć stojący wiele lat w piwnicy rower i przypomnieć sobie, jaką przyjemnością może być jazda na nim.

Zdrowy tryb życia to także równowaga psychiczna. Należy dbać o dobre stosunki z najbliższymi i zawsze umieć znaleźć czas na przyjemność i odpoczynek. Stres i znerwicowanie nie pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji, więc warto nauczyć się oddzielać życie zawodowe od prywatnego.

Stopka autorska: Zdrowy tryb życia – http://www.samo-zdrowie.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz