Zespoły łożyskowe wałeczkowe – budowa i zastosowanie

Zespoły łożyskowe wałeczkowe wchodzą w skład grupy zespołów łożyskowych. Do ich budowy zastosowano łożyska baryłkowe, które zapewniają przenoszenie większych obciążeń.

Reklama

Budowa

Zespoły łożyskowe wałeczkowe zbudowane są z łożyska baryłkowego oraz oprawy łożyskowej, które są zdolne do kompensowania występujących niewspółosiowości pomiędzy oprawą a wałem. Gniazdo łożyskowe, które znajduje się w otworze oprawy jest zaprojektowane w taki sposób, aby łożysko mogło być zamontowane albo w sposób ustalony osiowo, albo ze luzem przesuwu osiowego, umożliwiając przez to zastosowanie w węzłach łożyskowych swobodnych.

Zastosowanie

zespoły łożyskoweZespoły łożyskowe wałeczkowe stosowane są w przypadku pracy w wyjątkowo ciężkich warunkach, w których priorytetem jest przenoszenie bardzo dużych obciążeń, bezawaryjność oraz prostota wymiany. Tworzenie konstrukcji opartych o zespoły łożyskowe wałeczkowe jest niezwykle ułatwione, za sprawą szerokiego wachlarzu dostępnych odmian, rozmiarów oraz rodzajów wykonania. Tworzą atrakcyjne ekonomicznie oraz wysokiej jakości rozwiązanie, które z powodzeniem znosi obciążenia daleko wykraczające poza zdolności zespołów łożyskowych kulkowych. Najczęstsze ich zastosowanie to: urządzenia rafineryjne, sprzęt hutniczy, przenośniki taśmowe, wagony, wentylatory, dmuchawy, mieszalniki, kruszarki, przenośniki łańcuchowe, pralnie, sprzęt górniczy.

Zalety

Zespoły łożyskowe wałeczkowe cechują się wieloma zaletami: tworzą zespół gotowy do zmontowania (są uszczelnione, nasmarowane oraz posiadają właściwy luz), mogą być stosowane na wałach ciągnionych o jakości handlowej, są zabezpieczone przez dostaniem się zanieczyszczeń, gwarantują pewne oraz łatwe osadzenie na wale, są przystosowane do montażu dodatkowego urządzenia pomiarowego.

Rodzaje

Zespoły łożyskowe wałeczkowe rozróżnia się na:

  • zespoły łożyskowe z oprawami stojącymi,
  • zespoły łożyskowe z oprawami kołnierzowymi

Stopka autorska: Zespoły łożyskowe – http://bearing.pl/679,zespoly-lozyskowe.htm

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz