Zimowe skoki narciarskie

Z początkiem XXI wieku rozpoczęła się w naszym kraju era skoków narciarskich. Sukcesy Adama Małysza: wygranie Turnieju Czterech Skoczni, zdobycie tytułu mistrza świata sprawiło, że Polacy pokochali skoki narciarskie. Przed telewizorami zasiadały miliony fanów, zaciskali kciuki, aby kibicować zawodnikowi. W ciągu zaledwie kilku tygodni skoki narciarskie stały się sportem narodowym. Za Małyszem podążały tłumy z flagami i transparentami. Społeczeństwo zaczęło interesować się skokami, słuchać informacji o zasadach rywalizacji, przyznawania punktów.

Reklama

Konkurs Pucharu Świat

skoczek narciarskiKonkurs Pucharu Świata rozgrywany jest w dwóch seriach. W pierwszej serii bierze udział 50 zawodników, 30 najlepszych przechodzi do serii drugiej. Miejsce zajęte w serii drugiej jest punktowane, za miejsce 30 zawodnik otrzymuje 1 punkt, za miejsce 29 zostają przyznane 2 punkty, za miejsce 3 zawodnik otrzymuje 60 punktów, za miejsce 2 -80 i za wygranie Konkursu 100 punktów. Punkty zbiera w przeciągu całego sezonu do kwalifikacji Pucharu Świata.

Bezpieczeństwo zawodników

Z powodu warunków pogodowych czasem odwołuje się drugą serię i wtedy do kwalifikacji bierze się wyniki serii pierwszej. Zdarza się, że z powodu zbyt silnego wiatru lub zbyt gęsto padającego śniegu zawody są odwoływane lub przekładane na dzień następny. Taka decyzja spowodowana jest troską o zdrowie i bezpieczeństwo zawodników. Jej podjęcie zwykle jest przeciągane w czasie, gdyż organizatorzy i sędziowie liczą na zmianę pogody.  Sytuacja, w której zawodnicy nie są pewni, czy konkurs zostanie rozegrany źle wpływa na ich koncentrację i bezpośrednie przygotowanie do startu.

Zasady przyznawania punktów

Zasady przyznawania punktów w ostatnich latach zmieniły się. Dawniej zawodnik otrzymywał punkty za długość i styl skoku. Obecnie do punktacji dochodzą jeszcze warunki wietrzne – zawodnik dostaje punkty plusowe w przypadku niekorzystnego wiatru z tyłu lub z boku i punkty ujemne, jeżeli ma wiatr pod narty. Zdaniem wielu kibiców i komentatorów punkty za wiatr wypaczają rywalizację, zwłaszcza w warunkach nierównych, przy zmiennym wietrze. Bywa, że zawodnik, który skoczył daleko jest w klasyfikacji niżej niż zawodnik, który oddał bliższy skok, tylko, dlatego, że sędziowie odjęli dużo punktów za wiatr.

Belka startowa

Z nowości punktowych są punkty za belkę startową, która może być obniżana lub podwyższana w sytuacji zmiennych warunków pogodowych. Punkty za belkę miały umożliwić dokończenie rywalizacji. Ich mankamentem jest to, że jest regulacja niesprawiedliwa, ponieważ już na starcie zawodnik zyskuje lub traci dużo punktów. Zawodnicy, którzy skoczyli lepiej przed zmianą belki i nie doświadczyli dobroci dodatkowych punktów stoją na straconej pozycji i mimo dobrego skoku tracą szansę na wysokie miejsce. Kibice również czują się oszukani, bo nie wygrywa najlepszy zawodnik, tylko ten, któremu sędziowie obniżyli belkę. Rywalizacja z punktami dodatkowymi traci na wartości, zwłaszcza w czasie zmiennych warunków atmosferycznych. W komentarzach internetów pod relacją ze skoków jest pełno krytycznych wypowiedzi pod adresem sędziów.

Sklep sportowy actisport.pl

Stopka autorska: Sklep sportowy actisport.pl – http://www.actisport.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Jeszcze trzeba dodać, że od tego sezonu przed każdym skokiem trener może zgłosić do jury prośbę o podwyższenie lub obniżenie belki na jeden skok i jeśli sędziowie się zgodzą to zawodnik skacze z tej belki, z której chciał jego trener. To wprowadziło jeszcze więcej zamieszania.

    Skoki są inne niż kilka lat temu, ale kibice chyba coraz bardziej się do nowego systemu przyzwyczajają i wydaje się, że wyniki obecnie są coraz bardziej miarodajne. Warunki atmosferyczne grają coraz mniejszą rolę w skokach, a to chyba dobrze.

    Najważniejsze jednak jest to, żeby nasi skakali dobrze 😉

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz