Zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Od lutego 2012 roku wejdą w życie zmiany dotyczące egzaminów na prawo jazdy. Pozostało już niespełna pół roku, dlatego wszyscy zainteresowaniu posiadaniem uprawnień do prowadzenia samochodu, mogący już rozpocząć kurs, powinni zrobić to jak najszybciej, aby zdążyć jeszcze przed nowelizacją przepisów.

Reklama

nauka jazdyNauka jazdy pozostanie praktycznie taka sama. Największe zmiany zachodzą w egzaminie teoretycznym oraz kategoriach, a także zostaje wprowadzony dwuletni okres próbny dla nowych kierowców.

Więcej stresu

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy będzie bardziej stresujący. Wynika to z faktu, iż po zmianie przepisów, osoba ubiegająca się o prawo jazdy będzie musiała odpowiadać na pytania w czasie rzeczywistym. Na każdą odpowiedź będzie tylko kilkadziesięt sekund i nie będzie można tak jak obecnie, wracać do poprzednich pytań. Zadania mają dotyczyć sytuacji na drodze, a sposób odpowiedzi uczyć szybkiego podejmowania decyzji.

Nowe kategorie prawa jazdy

Najważniejszą zmianą będzie likwidacja obecnej kategorii B1, dzięki której można obecnie po ukończeniu 16 lat poruszać się samochodami o masie nie przekraczającej 650kg. Po zmianie przepisów, kategoria ta, będzie uprawniała do jeżdżenia quadami o średniej mocy. Quady o małej mocy i skutery będzie można prowadzić już od 14 lat.  Uprawnienia do kierowania motocyklami dużej mocy będzie można zdobyć dopiero mając 24 lata. Tak więc obecne kategoriee A i A1, zostaną zastąpione przez nowe AM, A1 i A2.

Okres próbny

Nowych kierowców czekać będzie także dwuletni okres próbny. Popełnienie dwóch wykroczeń w tym czasie, powodować będzie konieczność odbycia kursu reedukacyjnego oraz badań psychologicznych. Wydłuży to także ten okres o kolejne dwa lata. Trzy wykroczenia będą równoznaczne z koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

Zielony listek

Do łask powróci także „zielony listek”, z którym będzie trzeba jeździć przez pierwsze 8 miesięcy po zdaniu prawa jazdy. W tym czasie nie będzie można także przekraczać prędkości 50km/h w terenie zabudowanym (także w nocy) oraz 80km/h poza terenem zabudowanym. Na autostradzie i drodze ekspresowej, maksymalna prędkość świeżego kierowcy będzie mogła wynosić jedynie 100km/h.

Stopka autorska: Nauka jazdy – http://www.prawkotorun.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz