Zmiany w podatku VAT od 2013 roku

Zmiany jakie czekają przedsiębiorców w 2013 roku, w związku ze znowelizowaną ustawą o podatku VAT, będą dotyczyły m.in. wyższych stawek VAT na niektóre towary i usługi, ujednolicenia zasad  naliczania podatku w związku z nieodpłatną dostawą towarów, rozliczania ulgi za złe długi.

Reklama

Zmianie ulegnie także kasowa metoda rozliczenia VAT dla małych firm, ponadto, zniesiony zostanie obowiązek naliczania VAT w związku z zakupami towarów od zagranicznych podatników.

Warto dodać, że jeżeli Sejm przyjmie senackie poprawki do nowelizacji ustawy o VAT, to część z nich wejdzie w życie 1 kwietnia 2013r., choć pierwotnie planowano datę 1 stycznia 2013r.

Zmiany te, wprowadzone zostaną w związku z unijnymi wymogami, których celem jest dostosowanie polskiego prawa do regulacji UE oraz uproszczenie przepisów.

Niezależnie od tego, czy zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2013r., czy 1 kwietnia 2013r. wielu przedsiębiorców będzie miało problem z interpretacją ustaw i przepisów, i niejedno biuro rachunkowe będzie miało dużo pracy.

Wyższy VAT

Wyższy Vat przewidziany jest na wyroby sztuki ludowej ze stawki 8% – zmieni się na 23%. Kolejna zmiana dotyczy sprzedaży lodów, gotowych posiłków i dań  ze stawki 5% – zmieni się na 8%.

Do 23% wzrośnie VAT na odpady zwierzęce surowe (sierść, szczeciny, kości, skorupy żółwi) i dla wełny szarpanej. Podatkiem Vat zostaną obłożone usługi pocztowe (Poczta Polska) – będzie obowiązywała stawka 23%.

Uproszczone faktury

Kolejne propozycja dla przedsiębiorców, które pojawi się w 2013 roku, to faktura uproszczona. Nie trzeba będzie wypisywać na niej dokładnych danych kontrahenta, a jedynie numer NIP. Faktura uproszczona nie będzie także zawierać ilości wykonanych usług lub sprzedanych towarów. Kwota na jaką będzie można wypisać taką fakturę wynosić będzie 450 zł lub 100 euro. Ponadto, będzie także można wystawić fakturę zbiorczą – za cały miesiąc. Znikną także faktury wewnętrzne, które przedsiębiorca wystawiał w przypadku np. nieodpłatnych przekazań.

Ulga za złe długi

Rozliczenie tzw. ulgi za złe długi będzie polegała na tym, że przedsiębiorca, który nie otrzymał płatności za wykonane świadczenia, może skorygować rozliczenia VAT. Zmniejszy w ten sposób należny podatek, który wynika z niezapłaconej faktury. Zmiana polega m.in. na skróceniu terminu do 150 dni od upływu terminu płatności – wobec dotychczasowych 180 dni.

Kasowe rozliczanie VAT – dla małych firm

Dzięki wprowadzeniu takiej metody rozliczenia, od nowego 2013 roku, małe firmy będą mogły odprowadzić podatek VAT, dopiero wtedy, gdy uzyskają płatność za fakturę (od kontrahenta będącego czynnym podatnikiem VAT).  Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na metodę kasową od nowego roku, musi złożyć zawiadomienie do 15 stycznia 2013 r. do naczelnika urzędu skarbowego.

Moment powstania obowiązku podatkowego

Ważną zmianą będzie regulacja dotycząca momentu powstania obowiązku podatkowego, jednak  zacznie ona obowiązywać od stycznia 2014 roku. Obowiązek podatkowy powstanie na koniec miesiąca, w którym przedsiębiorca dokonał sprzedaży towaru lub wykonał usługę, w tym także częściową usługę. A zatem zmiana ta oznacza, że na przedsiębiorców nakłada się obowiązek podatkowy w momencie dostarczenia/sprzedaży towaru lub wykonania usługi.

Co to w praktyce oznacza dla przedsiębiorcy?

Dzięki tej zmianie przedsiębiorcy wystawią faktury do 7 dni po zakończeniu  miesiąca, a nie jak obecnie – w ciągu 7 dni od wykonania usługi albo wydania towaru.

Jak wynika z powyższego opracowania większość zmian po nowelizacji jest korzystna dla przedsiębiorców. Choć oczywiście nie należy zapominać, że niesie za sobą utrudnienie w postaci zmiany i dostosowania systemów księgowych, które posiadamy w naszej firmie, do nowych przepisów/ustaw.

 

Stopka autorska: biuro rachunkowe – http://www.incomes.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz