Zmiany zapalne w uchu wewnętrznym

Zmiany zapalne w uchu wewnętrznym mogą być wywoływane zarówno przez bakterie, jak i przez wirusy. Drobnoustroje mogą prowadzić do poważnych schorzeń, a jednym z nich jest między innymi zapalenie błędnika, którego nie należy lekceważyć.

Reklama

uchoZarówno zapalenie błędnika, jak i zapalenie ucha wewnętrznego są schorzeniami całkowicie wyleczalnymi, pod warunkiem oczywiście, że zgłosimy się do lekarza stosunkowo wcześnie. Wczesne zdiagnozowanie chorób ucha wewnętrznego oraz szybkie podjęcie leczenia pomoże nam jednocześnie uniknąć wielu groźnych powikłań, mogących prowadzić nawet do utraty słuchu. Każdy z nas więc dobrze powinien wiedzieć, że jakichkolwiek zmian zapalnych w uchu wewnętrznym nie należy lekceważyć. Co więcej, możemy zgłosić się do lekarza ogólnego, a ten wypisze nam skierowanie do odpowiedniego specjalisty, zwłaszcza jeśli sami nie wiemy do kogo z tym schorzeniem należy się zgłosić. Wystarczy jedynie pamiętać, by działać w miarę szybko, by uniknąć poważnych powikłań, prowadzących do utraty słuchu.

Rodzaje zmian zapalnych

Zmiany zapalne powstające w uchu środkowym mogą być wywoływane różnymi czynnikami, ale mogą one również przybierać różne rodzaje. Bardzo często występującym rodzajem zapalenia błędnika jest chociażby zapalenie surowicze, nazywane przez lekarzy także zapaleniem toksycznym. Proces ten w głównej mierze związany jest przede wszystkim z dość bogatym unaczynieniem samego błędnika. Obok zapalenia surowiczego, toksycznego, mamy jeszcze zapalenie ropne oraz przewlekłe. Zapalenie ropne związane jest przede wszystkim z przenikaniem patogenów do ucha wewnętrznego. Ten proces prowadzi właśnie do powstawania ropnego zapalenia błędnika, które wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej oraz podjęcia odpowiedniego sposobu leczenia. Trzeci rodzaj zapalenia, którym jest zapalenie przewlekłe, polega z kolei na przenikaniu mas tkankowych, które powodują ten rodzaj zapalenia. To oczywiście tylko niektóre z zapaleń błędnika, prócz tych wyżej opisanych trzech rodzajów, możemy wyróżnić jeszcze kostniejące zapalenie błędnika, krwotoczne zapalenie błędnika oraz gruźlicze zapalenie błędnika.

Stopka autorska: zapalenia błędnika – http://pastylka.pl/choroby/zapalenie-blednika

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz