Żwirek dla kota – jaki wybrać?

Hodowcy kotów oraz wszyscy Ci, którzy trzymają te zwierzęta w domu dla własnej satysfakcji i przyjemności, muszą zmierzyć się z banalnym problemem wyboru odpowiedniego żwirku dla kota.

Reklama

kotŻwirek może być grubszy lub mocno zmielony, bezzapachowy lub zapachowy, przeznaczony pod konkretną rasę lub uniwersalny. Warunek ma jeden – żwirek ma przypaść do gustu naszemu pupilowi a nie nam samym. Bardzo ważne jest też znalezienie żwirku o odpowiednich właściwościach, który nie będzie śmierdział nawet jeśli przez kilka dni kuweta nie będzie sprzątana. Dlatego kupując żwirek dla kota trzeba szczególnie uważać i nie kierować się jedynie ceną, ale też jego jakością czy opiniami, którymi cieszy się np. na forum o kotach.

Obecnie istnieją trzy rodzaje żwirku – drewniany, gliniany (z glinki sepolitowej) oraz sztuczny, silikonowy. Każdy z nich charakteryzuje się odmiennymi właściwościami i każdy sprząta się usuwa na różny sposób. W przypadku żwirku drewnianego mamy do czynienia z całkowicie naturalnym produktem, który może być następnie przetworzony na kompost. Są też ekologiczne i biodegradalne, co oznacza, że ich rozkład jest niezwykle szybki i nie szkodzi środowisku.

Gliniany żwirek dla kota jest natomiast o wiele tańszy, choć bardziej groźny dla samego zwierzęcia. W sytuacji, gdy kot połknie taki żwirek, nawet małą jego ilość, może to grozić poważnymi konsekwencjami a nawet śmiercią. W porównaniu z nimi lepiej spisuje się żwirek silikonowy, który jest jednak znacznie cięższy i droższy, ale o wiele wydajniejszy. Nie ma też konieczności częstego sprzątania kuwety, a odchody i moc kota doskonale są wchłaniane dzięki specjalnym właściwościom żwirku. Taki żwirek dla kota doskonale sprawdza się w małych mieszkaniach, ponieważ nie wydziela własnego zapachu i skutecznie hamuje ten pozostawiany przez zwierzęce odchody. Aby najlepiej wybrać żwirek, dobrze jest go stopniowo zmieniać i obserwować reakcje kota – jeśli zaś żaden nie przypadnie mu do gustu, to zawsze pozostaje alternatywa w postaci zwykłego piasku.

Stopka autorska: żwirek dla kota – http://www.zoologiczny.sklep.pl/zwirek_dla_kota__39_76

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz