Zwrot podatku z Niemiec – potrzebne dokumenty

Jeśli pracowałeś w Niemczech w ciągu ostatnich 4 lat, to prawdopodobnie przysługuje Ci zwrot nadpłaconego podatku dochodowego. Warto ubiegać się o te pieniądze, bo średni zwrot wynosi około 1600 zł.

Reklama

Jak się do tego zabrać? Po pierwsze trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy przeprowadzi się proces samodzielnie, czy skorzysta z pomocy profesjonalnej firmy. Oba sposoby mają swoje zalety i wady. W pierwszym przypadku plusem jest to, że cała kwota zwrotu pozostaje w kieszeni – po prostu nie trzeba płacić na usługę. Jednak czy ta kwota jest warta ryzyka? Trzeba samemu wypełnić formularze podatkowe i dostarczyć dokumenty do określonego zagranicznego urzędu skarbowego. W przypadku błędów lub niekompletnych dokumentów, fiskus będzie wysyłał prośby o sprostowanie. Urzędnik może dzwonić z prośbą o dodatkowe wyjaśnienia, na które trzeba od razu odpowiedzieć. Dla osób ze słabą znajomością języka może to stanowić problem. Ponadto dość często biurokratyczny bałagan powoduje ginięcie dokumentów. Dlatego na bieżąco trzeba kontrolować i przyspieszać proces zwrotu, bo niemieckie prawo nie określa terminu, w jakim urząd skarbowy ma obowiązek rozpatrzyć sprawę. Może się to więc bardzo przeciągać w czasie.

W przypadku korzystania z usług profesjonalnej firmy, procedura zwrotu dla klienta ulega znacznemu skróceniu. Ogranicza się tylko do zarejestrowania (przez internet, telefonicznie lub osobiście w biurze), dostarczenia potrzebnych dokumentów i podpisania formularzy, których wypełnieniem dla fiskusa zajmie się już pośrednik. Potem wystarczy tylko czekać na pieniądze, które wpłyną przelewem na wskazane przez klienta konto osobiste w dowolnym kraju.

Dodatkową korzyścią z korzystania z usług profesjonalnej firmy jest to, że w razie braku jakichś dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia procedury, jest ona w stanie je zdobyć, kontaktując się z pracodawcą lub organem skarbowym.

Dokumenty niezbędne, aby przeprowadzić zwrot podatku z Niemiec to:

  • kopia paszportu lub dowodu osobistego (w przypadku korzystania z usług pośrednika);
  • Lohnsteuerkarte – karta podatków dochodowych lub
  • Lohnsteuerbescheinigung – jest to dokument wystawiany przez pracodawcę, który  powinien być przekazany pracownikowi po zakończeniu roku podatkowego; to z niego wynika, jakie były uzyskane przychody i ile podatku od nich zapłacono; jeśli w danym roku podatkowym było kilku pracodawców, wymagane są Lohnsteuerbescheinigung od każdego z nich;
  • Identyfikationsnummer/ Steuernummer
  • Anmeldung – czyli niemieckie zameldowanie; jeśli planuje się pobyt w Niemczech dłuższy niż 3 miesiące, należy zarejestrować swój adres w biurach zwanych Einwohnermeldeam w ciągu pierwszych 7 dni w większości krajów związkowych (oprócz Szlezwiku-Holsztyna, Saksonii, Brandenburgii i Berlina, gdzie rejestracji należy dokonać w ciągu 2 tygodni);
  • jeśli przy rozliczeniu korzysta się z ulg i odpisów, trzeba mieć je udokumentowane w postaci rachunków, biletów, itp.

O zwrot podatku z Niemiec może starać się każdy, kto tam uzyskiwał dochody, od których był odprowadzany podatek od wynagrodzenia (Lohnsteuer).

Inną sprawą jest wysokość zwrotu. Zależy ona głównie od wysokości zarobków i odprowadzonego podatku. Zasada jest taka, że urząd skarbowy zwraca podatek nadpłacony, czego nie należy mylić z kwotą podatku odprowadzonego przez pracodawcę, która jest podana na dokumencie przez niego wystawionym. W przypadku osób o niższych dochodach – do 8.004 euro w ciągu roku, prawie zawsze zwrotowi podlega 100% zapłaconego podatku. Natomiast w przypadku osób o wyższych dochodach trudniej jest oszacować wysokość zwrotu. Tutaj trzeba rozpatrywać każdy przypadek indywidualnie, uwzględniając sytuację rodzinną podatnika, możliwe do odliczenia ulgi podatkowe, dochody zagraniczne i inne.

Dlatego należy ostrożnie podchodzić do obietnic „profesjonalistów”, którzy obiecują zwrot 100% podatku. Jest to raczej chwyt reklamowy, który ma na celu pozyskanie klienta niezorientowanego w procedurze zwrotu. Ponadto należy korzystać z usług tylko sprawdzonych i renomowanych firm i pośredników, najlepiej z długoletnim doświadczeniem, którzy nie pobierają żadnych opłat z góry. Jest bowiem wielu oszustów, którzy za niewielką kwotę oferują pomoc, a potem znikają z odzyskanymi pieniędzmi.

Stopka autorska: zwrot podatku z Niemiechttp://www.rttax.com/PL/germany-tax-refund-pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz