Jak zapobiec powstawaniu żylaków?

Niewydolność żylna, nazywana popularnie żylakami, jest schorzeniem, na które cierpi coraz większa liczba osób. Coraz częściej twierdzi się, że to już choroba o zasięgu społecznym, a powodowana jest w głównej mierze przez siedzący i mało aktywny tryb życia. Przed żylakami można się jednak ustrzec, warto więc wiedzieć, jak to zrobić.

Reklama

nogiJuż teraz na przewlekłą niewydolność żylną cierpi kilkadziesiąt procent wszystkich dorosłych osób, a ich liczba z roku na rok wciąż wzrasta. Nadmiernie rozszerzone żyły najczęściej pojawiają się przede wszystkim na kończynach dolnych.

Poważny defekt kosmetyczny

Na pewno większość z nas doskonale wie, że żylaki nie tylko prezentują się nieestetycznie, ale są poważnym defektem kosmetycznym. Żylaki są widoczne w formie niebieskawo – zielonych żył, które niestety potrafią się bardzo rzucać w oczy. Trzeba wiedzieć, że żylaki o wiele częściej powstają u kobiet, mężczyźni natomiast cierpią na nie o wiele rzadziej. Obecnie naukowcy twierdzą, że żylaki mogą powstawać na skutek wielu różnorodnych czynników. Jedno jest jednak pewne. Do powstania niewydolności żylnej prowadzi w głównej mierze niewydolność zastawek żył. Zastawki mają na celu zapobieganie cofaniu się krwi. Kiedy jednak przestają właściwie pracować, wówczas cofająca się krew przyczynia się do rozszerzania żył.

Czynniki powodujące rozwój żylaków

Za powstawanie żylaków może być odpowiedzialnych wiele czynników, jak już wspomniano. Niekiedy schorzenie to dziedziczone jest genetycznie, są jednak również przypadki, kiedy to geny nie mają nic wspólnego z ich powstawaniem. Do rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej może się więc również przyczyniać nadwaga, leczenie hormonalne oraz przebyte ciąże. Są to najczęstsze przyczyny żylaków.

Zachorowanie mogą ponadto powodować inne przyczyny, chociażby brak aktywności fizycznej. Specjaliści alarmują, że brak ruchu jest częstym powodem pojawiania się przewlekłej niewydolności żylnej. Także wielogodzinne przebywanie w jednej pozycji, siedzącej bądź stojącej, może znacznie zwiększać ryzyko zachorowania na żylaki.

Stopka autorska: przewlekłej niewydolności żylnej – http://pastylka.pl/choroby/zylaki-konczyn-dolnych

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz