Kabiny prysznicowe czy wanny?

Teraz każdy może wybrać świadomie. Zamiast chodzić dookoła sklepu z wyposażeniem łazienek i głowić się nad tym, co wybrać mijając kabiny prysznicowe i wanny, lepiej zrobić sobie listę i na jej podstawie podjąć decyzję.

Reklama

zabudowy prysznicowe

Jest wątpliwe, żeby dało się jednoznacznie określić, co jest lepsze: wanna czy prysznic. Na szczęście nie ma potrzeby, żeby podejmować tak jednoznaczną decyzję. Co więcej, taka ocena byłaby wręcz nie pożądana. Bo przecież zawsze są tacy, którzy preferują kabiny prysznicowe i inni, dla których tylko wanny są odpowiednią propozycją. Można jednak spróbować wypunktować wady i zalety obu rozwiązań i w ten sposób ułatwić sobie podjęcie świadomej decyzji.

Wygoda

Wanna sprawdza się wtedy, kiedy czasu jest jak lodu, a i nastrój jest zachęcający. W takiej sytuacji można pozwolić sobie na długą kąpiel w wodzie sięgającej po szyję, w otoczeniu piany i w oparach olejków eterycznych. To naprawdę wygodne i przyjemne. Tyle, że zdarza się bardzo rzadko. Na co dzień czasu jest niewiele. Trzeba się spieszyć i sprężyć. A wchodzenie i wychodzenie do wanny, balansowanie na nierównej powierzchni i próby uniknięcia zachlapania wszystkiego dookoła zajmują dużo czasu.

W takiej sytuacji znacznie wygodniejsze są kabiny prysznicowe. Do takiej kabiny można po prostu wejść, zamknąć lub zasunąć drzwi i szybko się umyć. Są więc natryski zdecydowanie bardziej wygodne wtedy, kiedy czasu jest niewiele. Przez większą część tygodnia sprawdzają się o wiele lepiej niż wanny.

Oszczędności

Wbrew powszechnemu przekonaniu także w wannie można się umyć nie zużywając dużo wody. A w prysznicu zmarnować ogromne jej ilości. Trzeba tylko trochę się postarać.

Kto jednak nie lubi się starać albo po prostu nie ma na to czasu, powinien dobrze rozważyć ten czynnik. Bo prysznic jest zdecydowanie bardziej korzystny dla kieszeni niż najlepsza nawet wanna. Wody pod prysznicem zużywa się znacznie mniej, podobnie jak mniej zużywa się także energii potrzebnej do jej ogrzania. Kwestia czasu to już wycena indywidualna.

Dzieci

Ten czynnik może całkowicie zmienić zapatrywania na kwestię kąpieli. Bo o ile w przypadku dorosłego łatwiej jest szybko umyć się pod prysznicem, to w przypadku dzieci jest już inaczej. Dzieci, zwłaszcza małe, które wymagają pomocy dorosłych, lepiej czują się w wannie. Dlaczego? Choćby z tego względu, że dopiero uczą się jak dbać o czystość. Wanna jest dla nich przyjaźniejsza i bezpieczniejsza. A, że za wodę trzeba będzie zapłacić więcej? Kto powiedział, że posiadanie dzieci jest tanie?

W późniejszym okresie można oczywiście wymienić wannę na prysznic lub po prostu zainstalować dodatkowe urządzenie w łazience. Będzie to jednak wymagało odrobinę wysiłku.

Trzy kategorie czynników wydatnie wpływających na wybór między wanną, a zasłoniętym natryskiem pokazują, że problem ma charakter bardzo indywidualny. Wybór zależy od osobistych preferencji, od czynników zewnętrznych różnych dla różnych sytuacji i wreszcie od zasobności portfela. Bo jeśli kogoś stać i ma miejsce, może zafundować sobie i wannę i kabiny prysznicowe.

Więcej w tym temacie możesz dowiedzieć się w Republice Szkła.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz