Łóżka do sypialni – jaki materac?

Dla większości wybór łóżka sypialnianego sprowadza się do określenia kształtu ramy i materiału, z jakiego jest wykonana. Tymczasem kluczowe znaczenie dla dobrego, dającego wytchnienie snu ma materac. Warto wiedzieć, co wybierać.

Reklama

Łóżko do sypialniKlient stojący przed stoiskiem z materacami może dostać zawrotu głowy – od nadmiaru opcji, możliwości i rodzajów. Dopiero tam, na miejscu, decydując się na właściwy materac dociera do niego to, jak poważną sprawą jest wybór łóżka sypialnianego. Warto więc nieco ułatwić sobie sprawę. Przede wszystkim – kategoryzując rodzaje materacy tak, aby łatwiej było się poruszać w ich miękkim gąszczu.

Lateks

Jednym z podstawowych surowców wykorzystywanych do produkcji nowoczesnych materacy jest mleczko z drzewa kauczukowego. Szerzej znane jest pod nazwą kauczuku. W przypadku materacy surowiec ten okazuje się być wyjątkowo elastycznym materiałem, który dopasowuje materac do kształtu ciała. Dodatkową zaletą kauczuku są jego właściwości antybakteryjne, nie do przecenienia w przypadku alergików i osób wrażliwych na zanieczyszczenia. Warto więc rozważyć lateks jako materac do łóżka do sypialni.

Wełna owcza

Dobry materac powinien być elastyczny – to oczywiste i trudno znaleźć kogoś, kto mógłby zaprzeczyć temu stwierdzeniu. Jednak dobry materac do łóżka sypialnianego to nie tylko elastyczność i właściwości antyalergiczne, ale także odporność na pot wydzielany podczas snu. Tutaj sprawdzają się materace z wełny owczej. Charakterystyczną cechą tego materiału jest to, że wchłania pot wydzielany przez ciało podczas snu. To pozwala uniknąć specyficznego zjawiska, które nazywane jest zimnym potem, a wynika z przegrzania organizmu. Czyli z braku takiego wchłaniania. Warto przy tym zaznaczyć, że wełna jest równie elastyczna jak lateks, zachowując przy tym specyficzną puszystość.

Włókno kokosowe

Kolejnym materiałem pozyskiwanym z roślin, które mają opinię egzotycznych, jest włókno kokosowe pozyskiwane z drzewa o tej samej nazwie. W przeciwieństwie do materaców na łóżka do sypialni wykonywanych z innych materiałów, te z włókna kokosowego są znacznie sztywniejsze. Taki materac trzeba lubić. Specyficzna charakterystyka materacy wykonywanych z tego materiału sprawia, że materace wykonane z tego materiału mają właściwości kojące, uspokajające i poprawiające jakość snu.

Dla dzieci i osób z problemami z kręgosłupem

Warto pamiętać o tym, że dobrze dobrane materace przeznaczone na łóżka do sypialni powinny być dopasowane do specyficznych wymagań. W przypadku osób z problemami z kręgosłupem najlepsze będą materace sprężynowe, a dla dzieci – z pianki poliuretanowej.

Odpowiednio posegregowane kategorie materacy pomagają dokonać prawidłowego wyboru. Niezależnie jednak od tego trzeba także pamiętać o tym, że nawet, jeśli w sklepie będzie się na materacu dobrze leżało, nie znaczy to, że podobnie będzie po pięciu czy sześciu godzinach snu. Lepiej więc nie decydować pochopnie.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz