Marrakesz i najsłynniejszy plac targowy Afryki

Marrakesz (Marakesz) jest miastem w południowej części Maroka, położone jest u podnóży gór Atlasu Wielkiego na wysokości 465 m. n.p.m. Marrakesz różni się od położonych na północy kraju miejscowości, przede wszystkim swoim klimatem. Jest bardziej afrykański, bardziej berberyjski, dzięki czemu bardziej ciekawy. Między innymi dlatego Marrakesz jest obowiązkowym punktem wycieczek objazdowych po Maroku.

MarakeszMiasto powstało pod koniec XI wieku jako niewielka osada, która szybko zaczęła się powiększać. W XII wieku zbudowano pierwsze mury miejskie. Kolejne lata stały pod znakiem sporów, walk i wojen aby w XIV wieku miasto stało się ważnym ośrodkiem w kraju Marynidów.

Zwiedzanie Marrakeszu

Głównym i bardzo ciekawym miejscem w Marrakeszu jest słynny plac Djemaa el-Fna (jemma El-Fna, Dżamaa al-Fina) będący mieszanką kultur zapachów, smaków. To właśnie tutaj skoncentrowane jest życie towarzyskie mieszkańców Marrakeszu. W dzień plac tętni rytmem codziennego życia mieszkańców, natomiast tuż po zmroku staje się fascynującym, ogromnym bazarem. Znajdziemy tutaj akrobatów, sprzedawców, szamanów oraz inne ciekawe postacie. Podczas wieczornych spotkań można spróbować marokańskich potraw przyrządzanych na miejscu, kupić przyprawy czy pamiątki.

Do głównych zabytków należy meczet Kutubijja, grobowce Saadytów oraz meczet Ali ben Jusufa. Warto zwiedzić także medinę, suki oraz słynne garbarnie skóry.

Marrakesz i jego plac Djemaa el-Fna to magiczne miejsce. O tym co warto zwiedzić w Maroku możemy dowiedzieć się więcej w serwisie travelmaniacy.pl, w przewodniku turystycznym po Maroku.

Porady dla jadących do Maroka

Pogoda: Maroko znajduje się pod panowaniem dosyć specyficznego klimatu, a to wszystko ze względu jego położenia oraz ukształtowania terenu. Terytorium kraju znajduje się pomiędzy, z jednej strony wodami Oceanu Atlantyckiego, górami Atlas, a z drugiej strony Saharą.

Takie ukształtowanie sprawia, że na zachodzie kraju mamy klimat przypominający ten śródziemnomorski, natomiast w głębi Maroka, na Saharze panują bardzo ciężkie warunki i wysokie temperatury. Ciekawostką jest tutaj fakt iż góry Atlas są swojego rodzaju barierą oddzielającą oba obszary Maroka.

Ogólnie pogoda w Maroku jest bardzo dobra, a temperatury wysokie, przez cały rok. Dlatego też decydując się na wakacje, możemy jako swoją destynację wybrać Maroko praktycznie o każdej porze roku.

Najwyższe temperatury sięgają tutaj 40 stopni Celsjusza w wewnątrz kraju, w Agadirze średnia temperatura w lecie wynosi 26-29 stopni, zimą natomiast około 20 stopni.

Roczna suma opadów jest zależna od regionu, w terenie górzystym opady dochodzą do 1000 mm na metr kwadratowy, natomiast w pozostałej części jest niższa. Najniższe opady mają miejsce na Saharze, gdzie na metr kwadratowy rzadko spada rocznie więcej niż 50 mm.

Więcej informacji odnośnie pogody w Maroku, a także tego kiedy najlepiej jechać do tego arabskiego kraju na wakacje znajdziesz na stronie poradyturystyczne.pl, która opisuje w praktyczny sposób najciekawsze miejsca turystyczne na świecie.

Waluta i ceny: W Maroku obowiązującym środkiem płatniczym jest dirham marokański. Jednakże jadą c to tego wspaniałego i ciekawego kraju nie będziemy mogli kupić wcześniej dirhamów w Polsce, przed wyjazdem na wakacje. Wszystko przez to, że obowiązuje zakaz wywożenia oraz wwożenia dirhama z i do kraju.

Jaką walutę zabrać ? Jadąc na wakacje do Maroka najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie lub euro. Po przylocie na miejsce będziemy mogli bez problemu wymienić je albo na lotnisku, albo w kantorach przy hotelach, lub też w bankach. Tutaj pamiętać należy aby nie wymieniać od razu całej kwoty, żeby nie zostały nam niepotrzebnie marokańskie pieniądze. Podczas wymiany należy także zwrócić uwagę dokładnie na kurs oraz przeliczyć pieniądze. Potwierdzeniem transakcji powinno być otrzymanie rachunku wymiany. To właśnie na jego podstawie będziemy mogli dokonać ewentualnej sprzedaży pozostałych dirhamów w banku.

W większości miejscowości turystycznych znajdziemy bez problemu bankomaty, z których będziemy mogli wypłacić lokalną walutę. Dodatkowo w niektórych miejscach będziemy mogli także dokonywać płatności kartą.

Maroko nie jest krajem tanim, szczególnie jeśli porównamy je z innymi popularnymi państwami, jak Egipt czy Tunezja. Oto jakie są ceny w Maroku, na podstawie przykładowych produktów:

Coca Cola 2l – 11;

Whisky – 90;

Lokalne piwo – 0,5;

Pizza – od 40 to 90;

Świeży sok pomarańczowy – 2,5;

Pomidory (1 kg) – 6;

Zapalniczka – 5;

Woda mineralna (2 litry) – 8.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 1.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz