Radiologia – diagnozowanie i leczenie chorób

Radiologia jest stosunkowo młodą dziedziną medycyny, jednak dzięki rozwojowi diagnostyki i wdrażaniu coraz lepszych urządzeń pozwalających na szybkie diagnozowanie nawet najbardziej skomplikowanych schorzeń, jest ona coraz popularniejsza. Dlatego obok klasycznej specjalizacji w zakresie radiologii powstała radiologia onkologiczna, która pozwala na szybsze zdiagnozowanie, a następnie leczenie radiologiczne nowotworów.

Reklama

Rodzaje badań
Najczęściej radiolog Poznań realizuje wszelkie badania, w których wykorzystywana jest ultrasonografia. Badania USG mogą obejmować badania piersi, tkanek miękkich, nerek, tarczycy czy podbrzusza. Badania takie nie są badaniami inwazyjnymi, jednak przyjmowanie niektórych leków, posiadanie metalowych elementów w układzie kostno-szkieletowym czy ciąża mogą stanowić przeciwwskazanie do przeprowadzenia badania. Badanie znane jako tomografia komputerowa, angiografia, obrazowanie przeprowadzone metodą rezonansu magnetycznego czy coraz rzadziej stosowana, a jednak nadal dostępna w wielu placówkach medycznych, tradycyjna rentgenografia to zakres badań realizowanych przez radiolog Poznań rentgen-poznan.pl.

Jak się przygotować do badania radiologicznego
Do większości badań, jakie realizuje radiolog Poznań, pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać. Wyjątek stanowi USG jamy brzusznej. Takie badanie przeprowadzane jest na czczo, dodatkowo pacjent przez 2 dni przed badaniem musi stosować odpowiednią dietę oraz przyjmować kapsułki na usunięcie gazów z jelit. Pacjenci, którym radiolog Poznań zlecił badanie na godziny popołudniowe, mogą zjeść lekkie śniadanie na około 6 godzin przez badaniem.

Dolegliwości, które warto skonsultować z radiologiem
Niektóre badania radiologiczne przeprowadzane są przez lekarzy specjalistów. Tak się dzieje w przypadku badań ginekologicznych czy ortopedycznych, gdy wiedza specjalisty pomaga w zdiagnozowaniu schorzenia. Podobnie jest w przypadku badań onkologicznych, gdy coraz częściej radiolog Poznań realizuje także radioterapie onkologiczne. Lekarze specjaliści kierują pacjentów na badania radiologiczne nie tylko wtedy, gdy podejrzewają zmiany nowotworowe. Także badanie gałki ocznej, zatok czy nawet zmian w obrębie stawów dają się skuteczniej wyleczyć jeśli ich diagnozę poprzedzą rzetelnie przeprowadzone badania radiologiczne.

Warto pamiętać, że to radiolog jako pierwszy lekarz ma do czynienia z diagnozą choroby. To od jego wiedzy i dokładności wykorzystanej aparatury zależy, czy diagnoza pozwoli lekarzowi prowadzącemu na podjęcie odpowiedniego leczenia. Należy jednak pamiętać, że wstępna diagnoza, jaką stawia lekarz radiolog, nie zawsze musi być diagnozą zgodną z oceną schorzenia przez lekarza specjalistę, prowadzącego leczenie pacjenta.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz