5 porad jak oszczędzać energię w domu

Niewiedza osób korzystających z energii elektrycznej powoduje, że rachunki za prąd stają się z miesiąca na miesiąc coraz wyższe. Nawet jeżeli nie idą w górę, to również nie spadają w dół. Warto nauczyć się oszczędzać energię. W jaki sposób?

Reklama

Wbrew pozorom oszczędzanie energii wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Warto jedynie poznać kilka zasad, których należy przestrzegać.

Wyłączaj światło

Przedsiębiorstwa produkujące energię, takie jak na przykład Schneider Electric radzą, aby zawsze wyłączać światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Jest to jeden z najprostszych sposobów na to, aby oszczędzić energię elektryczną. Warto zatem, gdy opuszczamy pomieszczenie na dłużej, wyłączyć w nim światło. Nie jest to trudne, a może przynieść wiele korzyści, jeżeli chodzi o oszczędzanie energii. Warto również zrobić to ze względów praktycznych. W jakim celu oświetlamy puste pomieszczenie, w którym nikt nie siedzi?

Zamiana zwykłych żarówek na LED

Żarówkami, które pobierają znacznie mniej energii elektrycznej są żarówki LED lub energooszczędne. Co prawda są one znacznie droższe niż tradycyjnej. Jednak wiele sklepów zapewnia możliwość wymiany żarówki energooszczędnej, jeżeli ulegnie ona uszkodzeniu w trakcie użytkowania. W związku z tym, kupując taką żarówkę raz, możemy ją wymieniać, gdy tylko coś złego się z nią stanie. Będzie to więc świetna inwestycja, która w dodatku pomoże nam oszczędzić energię elektryczną.

Dostosowanie termostatu do potrzeb

Warto ustawić taką temperaturę na termostacie, jakiej faktycznie potrzebujemy, aby ogrzać pomieszczenia. Nie należy z tym przesadzać. Pewna zasada mówi, że stopień mniej na termostacie gwarantuje 3% oszczędności energii elektrycznej. Warto przekonać się, czy faktycznie tak jest. Będziemy zaskoczeni rezultatami.

Odpowiednie ustawienie lodówki

Największym pożeraczem prądu w domu jest lodówka. Dlatego też, należy dołożyć wszelkich starań, aby dokładnie ją ustawić. Przede wszystkim, koniecznie należy wymienić starą lodówkę, na nową energooszczędną, najlepiej klasy A+. Ponadto, warto szybko podejmować decyzję podczas otwierania lodówki i wyciągania z niej produktów. Stanie przed otwartą lodówką przez dłuższy czas z pewnością  nie pozwoli nam oszczędzić energii.

Wiatraki tylko w nagłych sytuacjach

Lato to czas, gdy chcemy się mocno schłodzić. Zazwyczaj korzystamy wówczas z wiatraków. Warto jednak używać ich tylko wtedy, gdy faktycznie ich potrzebujemy, a nie wtedy, gdy nie ma nas w domu.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz