Altana z drewna czy murowana?

Altana to jeden z atrybutów każdego ogrodu. W upalne dni daje cień i schronienie przed słońcem. To doskonałe miejsce na odpoczynek czy wspólny posiłek w gronie rodziny lub przyjaciół. Altana spełnia w ogrodzie wiele ważnych funkcji, stąd też konieczność wybrania odpowiedniego modelu. Podstawowe pytanie brzmi – lepsza jest wersja drewniana czy murowana?

Reklama

Konstrukcja drewniana

kwiaty wiosenneNa postawione w ten sposób pytanie nie da się odpowiedzieć w jednoznaczny sposób – zarówno altany drewniane, jak i murowane mają swoje plusy i minusy. Altany drewniane są chętnie wybierane głównie z uwagi na wysokie walory estetyczne. Drewno w naturalny sposób wpisuje się w otoczenie i ładnie komponuje się z zielenią roślin. Jest na tyle uniwersalne, że pasuje do różnych pod względem stylistycznych ogrodów. Drewniana konstrukcja jest lekka i łatwa w montażu, w razie konieczności nie sprawia też problemów z demontażem. Mankamentem tego rozwiązania jest obowiązek zabezpieczania drewna przed wilgocią. Zabiegi takie jak olejowanie i impregnacja powinny być wykonywane systematycznie.

Konstrukcja murowana

Murowane altany ogrodowe nie cieszą się co prawda aż tak dużą popularnością jak modele drewniane, niemniej jednak są często spotykane. Największymi ich plusami są trwałość oraz odporność na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych oraz ognia. Osoby przebywające w środku mają zapewnioną doskonałą ochronę przed deszczem i wiatrem. Murowana konstrukcja to świetna baza do stworzenia solidnego zaplecza gospodarczego czy nawet budynku przystosowanego do celów mieszkalnych. Jeśli komuś zależy na wielofunkcyjnych obiekcie, altana murowana to świetne rozwiązanie. Minusy? Po zimie mury potrzebują dość dużo czasu, by się nagrzać. Poza tym w tym przypadku nie ma opcji zakupienia gotowych półfabrykatów, które szybko można złożyć w całość – budynek trzeba stawiać od podstaw. Utrudnieniem jest również sezonowość prac – to wspólna cecha wszystkich murowanych budynków. Z drugiej strony nie sposób przy tej okazji nie wspomnieć o powszechnej dostępności materiałów budowlanych i ich dość korzystnych cenach.

Poprzez zatosowanie takich rozwiązań w Waszych ogrodach, będą się one dynamicznie rozwijały, a przede wszystkim będą miejscami, w których z chęcią będziecie spędzali swój wolny czas. Jeśli będziecie się starali to będzie to miejsce idealnie przygotowane, pod każdym względem.

Stopka autorska: altany ogrodowe – http://fabrykaogrodow.pl/altany-ogrodowe

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz