Na liście badań, którymi warto się zainteresować chcąc mieć pewność, że naszemu zdrowiu nic nie zagraża, coraz ważniejsze miejsce zajmuje badanie ciśnienia ocznego. Wykonuje się je przede wszystkim w trosce o stan naszych oczu, okazuje się jednak, że wyniki pomiaru mogą zwrócić nam uwagę na istnienie szeregu innych chorób, na które możemy być narażeni.
Badanie zalecane jest przede wszystkim osobom, które przekroczyły czterdziesty rok życia zwłaszcza, jeśli zmagają się z problemem nadwzroczności. Warto zainteresować się nim jednak i wówczas, gdy pacjent zmaga się z bólem głowy, bólem pojawiającym się w okolicy oczodołu oraz z bólem oka. W takim wypadku wskazane jest jego kilkukrotne wykonanie, skoki ciśnienia w oku mogą mieć bowiem okresowy charakter.
Ponieważ ciśnienia panującego wewnątrz gałki ocznej nie można zbadać w bezpośredni sposób, lekarze wnioskują o nim sprawdzając naprężenie lub napięcie gałki ocznej poprzez ucisk jej zewnętrznej ściany. Do tego rodzaju czynności wykorzystuje się tonometr, samo badanie można zaś wykonać metodą impresyjną albo aplanacyjną.
Samo badanie nie jest uciążliwe dla pacjenta, osoba, która wie, że będzie mu poddana powinna jednak przygotować się w określony sposób do pomiaru wykonanego przez lekarza. Co do zasady powieki nie powinny być obciążone makijażem, warto też pamiętać o tym, że badanie jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym (u dzieci jest to na ogół znieczulenie ogólne, ze względu na ich ruchliwość), bezwzględnie należy więc poinformować lekarza o uczuleniu na jakiekolwiek leki znieczulające. Przed wykonaniem badania lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, nie ma jednak konieczności przeprowadzania jakichkolwiek badań poprzedzających. Samo mierzenie ciśnienia oka trwa na ogół kilka minut, brak przy tym żadnych specjalnych zaleceń określających, jak powinniśmy zachowywać się po jego przeprowadzeniu. Mierzenie ciśnienia oka może być powtarzane wielokrotnie, a korzystanie z niego nie jest uzależnione od wieku pacjenta. Co więcej, mogą poddawać się mu również kobiety ciężarne.
Szczególnie niebezpieczne okazuje się być nadciśnienie wewnątrzgałkowe, może ono bowiem sugerować podwyższone ryzyko pojawienia się jaskry – choroby, która jest w stanie doprowadzić nawet do ślepoty. Pacjenci, u których badanie ciśnienia oka wykaże nieprawidłowości, powinni zatem przebywać pod stałą opieką lekarza okulisty.
Stopka autorska: badanie ciśnienia oka – http://treningwidzenia.com/cisnienie-srodgalkowe-oka-czym-jest/
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!