Czy warto kupować żarówki energooszczędne?

Żarówki energooszczędne – ten temat przewija się przez polskie media z dość sporą regularnością. Zarówno przy okazji wprowadzania nowych unijnych dyrektyw związanych z elektrycznością, jak i choćby w okresie poprzedzającym coroczną akcję „Godzina dla Ziemi”. Jego popularność spowodowała, że część mieszkańców naszego kraju już wymieniło zwykłe żarówki próżniowe na ich bardziej ekologiczne wersje.

Reklama

ekologiczna żarowkaWielu jednak zadaje sobie pytanie: czy w ogóle warto kupować żarówki energooszczędne? Oraz: czy naprawdę za ich pomocą możemy oszczędzić pieniądze?

Odpowiedź jest prosta – tak, kupując żarówki energooszczędne jesteśmy w stanie widocznie zmniejszyć wysokość rachunków za prąd.

Jest to związane przede wszystkim z budową tych urządzeń, która pozwala na zmniejszenie poboru energii elektrycznej nawet do 80%. Jednocześnie konstrukcja oraz zastosowane materiały umożliwiają osiągnięcie bardzo wysokiej wydajności świetlnej, dzięki czemu kupując żarówki energooszczędne o mocy np. 20 W otrzymamy podobną intensywność światła co w wypadku wykorzystania żarówek próżniowych o mocy 100 W. Na dodatek energooszczędne żarówki mogą pochwalić się czasem działania do dziesięciu razy dłuższym, od swoich klasycznych przodków. Oznacza to, że jedna lampka może działać – w zależności od częstotliwości użytkowania – od 5 do nawet 12 lat.

Ale to nie koniec pozytywów. Żarówki energooszczędne emitują bardzo jasne białe światło, bezpieczne zarówno dla naszych oczu jak i zdrowia. Jego dodatkową zaletą jest bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Choć w tym wypadku jest to akurat cecha wpływająca raczej na komfort użytkowania, niż faktyczną oszczędność energii. W czasie pracy emitują również znacznie mniej ciepła, dzięki czemu przypadkowe dotknięcie zmniejsza ryzyko powstania poparzeń.

Ile można oszczędzić inwestując w żarówki energooszczędne? W dłuższej perspektywie całkiem sporo. Nawet biorąc pod uwagę ich kilkukrotnie wyższy koszt zakupu (nawet 3-4 razy w porównaniu do standardowych żarówek próżniowych), przez cały czas działania jedna żarówka ekologiczna jest w stanie oszczędzić od 150 do nawet 200 złotych.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz