Czy warto wymieniać opony?

Zima to szczególny okres w roku, który wpływa na bezpieczeństwo podróży. Śliska nawierzchnia a także okresowy śnieg, znacząco utrudniają przemieszczanie się.

Reklama

Nie bez przyczyny, serwis opon właśnie wtedy posiada najwięcej pracy. Decydujemy się na zmianę ogumienia, tak aby lepiej dostosować się do trudnych warunków panujących na jezdni.

Czy warto zmieniać opony?

Na całe szczęście, pytania takiego większość kierowców w ogóle nie zadaje. Wybieramy mieszanki zimowe po to, aby nasz pojazd lepiej trzymał się jezdni. Opony zimowe posiadają lepszą specyfikację od letnich odpowiedników. W szczególnie trudnych warunkach, odgrywają kluczową rolę.

Na co zatem wpływa popularna ,,zimówka”? Przede wszystkim zwiększa przyczepność, zmniejsza drogę hamowania a także niweluje ryzyko poślizgu na nawierzchni. W tym aspekcie, jest lepsza od opon wielosezonowych. To właśnie one stanowią główną konkurencję dla propozycji zimowych.

Wymieniać opony samemu czy na warsztacie?

To już częściej pojawiające się pytanie. Oczywiście, jeżeli posiadamy odpowiedni czas i umiejętności, śmiało możemy zająć się procesem we własnym zakresie. Wulkanizacja służy nam jednak pomocą. Sam koszt wymiany opon nie jest wygórowany. W większości wypadków, dokonuje się go niemal na miejscu.

O wiele bardziej istotna staje się kwestia wyboru mieszanki. Na rynku znajdziemy wiele produktów, różniących się ogólną specyfikacją oraz przydatnością. Z pewnością warto zastanowić się dwa razy, nim wybierzemy opony używane. Będą one naturalnie zużyte, zatem ich właściwości znacząco pogorszą się.

Trzeba także pamiętać o tym, że dana mieszanka opon nie będzie nam służyła przez całe życie. Każdy produkt posiada określoną żywotność. Z tego tytułu, zakup zbyt drogiego towaru nie zawsze okaże się opłacalny. Z reguły jednak jakość idzie w parze z ceną. Dlatego też wybierajmy przynajmniej produkty z tzw. średniej półki.

Bezpieczna jazda

Nawet najlepsze opony, nie zapewniają nam stuprocentowego bezpieczeństwa. Kluczowym czynnikiem staje się umiejętna, bezpieczna jazda. Przede wszystkim, starajmy się unikać dużych prędkości. Na lodzie droga hamowania wydłuża się znacząco. Od potencjalnej stłuczki nie uchroni nas nawet najlepszy układ hamulcowy.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz