Czym są zamki systemowe?

Zamki systemowe, zwane inaczej zamkami Master Key albo systemami klucza generalnego to bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwala za pomocą systemu kluczy nadawać uprawnienia do otwierania poszczególnych pomieszczeń.

Reklama

Master Key

Idea zamków systemowych jest bardzo prosta – każdy klucz otwiera tylko te drzwi, za które ma prawo wejść jego posiadacz. Od strony technicznej sprawa jest nieco trudniejsza, ponieważ zwykle klucze otwierają jedynie sparowane wkładki, a to nie umożliwia nadawania różnych uprawnień posiadaczom kluczy. Tymczasem w każdym hotelu, w każdym akademiku, w wielu zakładach pracy istnieje potrzeba ograniczenia dostępu do niektórych pomieszczeń, a jednocześnie udostępniania innych. Rozwiązaniem są właśnie zamki systemowe.

Dla przykładu: w hotelu goście muszą otworzyć przynajmniej swoje drzwi do pokoju, ale pokojówki już do wszystkich pokojów (w mniejszym hotelu) lub do wybranej ich grupy, na przykład na jednym piętrze (w dużym hotelu). Pracownicy pionu technicznego również mogą otwierać pokoje gości, ale także wiele z pokoi służbowych, bo i tam często maja zadania do wykonania. Kierownik hotelu musi mieć klucz, który umożliwi mu otwarcie wszystkich pokoi. I gdyby do tego stosować zwyczajne klucze, nikt nie chciałby zostać kierownikiem ze względu na pęk kilkuset czasem kluczy, które trzeba mieć ze sobą. Tymczasem technologia Master Key sprawia, że każda wymienionych wyżej osób może wykonać swoje zadania, mając do dyspozycji tylko jeden klucz.

Jak się to robi? Podstawą działania systemu Master Key są patentowe wkładki, które, dzięki dopasowaniu do wzoru klucza, można otworzyć tylko jedną kombinacją klucza, ale przy zachowaniu różnych wzorów na kluczu. Warto pamiętać, że każdy taki zamek ma także klucz główny, czyli otwierający wszystkie zamki. Ponieważ możliwych kombinacji jest praktycznie nieograniczona ilość, zamki takie można wykorzystywać także po rozbudowie hotelu, ponieważ wykonawca kluczy musi posiadać pełną dokumentację i dzięki niej może w razie potrzeby stworzyć nowe klucze lub wkładki.

Na podobnej zasadzie, co zamki systemowe, działają także karty magnetyczne, z tym że tutaj, zamiast wkładek i ostrzy klucza, użytkownik otrzymuje do dyspozycji system komputerowy, który porównuje uprawnienia użytkownika karty (odpowiednik ostrza klucza) do bazy uprawnień (czyli elektronicznego odpowiednika wkładki).

Ponieważ wyposażenie całego hotelu w zamki systemowe nie zawsze jest konieczne, jako uzupełnienie systemu stosuje się półwkładki i wkładki zwykłe, natomiast często, pomimo kosztów, po jakimś czasie lub systematycznie, wymieniane są przez właścicieli hoteli na elementy zamka systemowego.

Stopka autorska: wkładki do swojego hotelu możesz znaleźć dzięki tej stronie – http://zwiadowca.pl/

 

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz